Çırak Kitap Özeti

 “Beklemediğim bir olaydı ve ben trajik bir olayın hemen yanımda olmasından ötürü şaşkınım. Yaşamdaki heyecan verici olaylar her daim beklemediğimiz zamanlarda olduğundan özel anların tadını çıkarmayı öğrenmeliyiz. Genelde sıradan geçen zamanları süsleyen bu nadir anların kıymetini bilmemiz gerek. Duvarların arkasında, burada, bu dünyada zaman yavaş ilerliyor. Bu dünyada herkes sayıdan ibaret; adlarımızla ya da tanrının verdiği yeteneklerimizle, yapılan günahlarla ayrılıyoruz birbirimizden. Aynı tipte giyiniyoruz, tek tip yemekleri yiyoruz, aynı eski kitapları okuyoruz. Günler birbiri gibi. Kişiyi derinden sarsan bu denli korkunç olaylar da var olmasa hayatın heyecan verici hal alacağını hatırlamamıza imkan yok. Tüm olay bugün oldu. Bugün, 2 Ağustos.

Gün, benim hoşlandığım gibi, güneşli ve sıcak başlamıştı ve öyle devam etmişti. Ben spor salonunun yolunu tutmuşken ben hariç diğer herkes gölgelere kaçışıyordu sanki. Bir kertenkele gibi yüzümü güneşe döndüm. Güneşi daha iyi hissetmek için gözlerimi kapattım. Tam o anda bir ses duydum. Telaşlıydı. Gözlerimi açtığımda onu gördüm.Yüzüm güneşe dönük ve gözlerim kapalı olduğu için nereden geldiklerini, bıçağın adama nasıl saplandığını, adamın nasıl yere düştüğünü görememiştim. Herkes, adama bakıp geçiyordu. Üç maymunu oynuyorlardı. Ben ise kanlar içindeki adamın yanına gidiyordum. Bir an durdum ve sanki olanları zihnimde betimlemek için adama baktım. Gözleri açıktı ve bakışları çaresizdi. Günlük güneşlik gökyüzünün altında kanlar içinde yatıyordu adam.

Adamın üzerine eğildim. Göğsü, kıyafetleri kanlar içindeydi ve ağzından açık kırmızı köpükler çıkıyordu. Adam dediğim genç bir çocuktu. Sarı saçlıydı ve sakalları henüz yeni çıkıyordu.  Göğüs kemiğinin solundaydı yarası. Bıçağın akciğeri deldiği çok belliydi. Yarasının ağır olduğunu benim bildiğim kadar kendisi de biliyordu.

Tess Gerritsen in Çırak isimli romanı, sürükleyici hikayesiyle devam ediyor, bitmedi. Kitabı okuyarak maceranın kalanına ortak olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir