Cinayet Nedeni – Patricia Cornwell

Kitabın Adı: Cinayetin Nedeni

Kitabın Yazarı: PatriciaCornwell

Yayınevi ve Adresi: Altın Kitaplar – Cağaloğlu / İSTANBUL

Basım Yılı: 1999

Kitabın Yayım Maksadı

Kitapta tersanede işlenen bir cinayet konu alınmıştır ve bu cinayetin araştırılması ile de bir grup Siyonist Terörist ortaya çıkmış ve yakalanmıştır.

Kitabın Özeti

Soğuk bir kış akşamında yılın son cinayeti tersanede işleniyor. Polis memuru olan Marinp, cinayete kurban giden kişinin yakın arkadaşı Doktor Kay Scarpetta’ya haber verir. Dr. Kay hemen cinayet yerine yani tersaneye gider. Ancak orada önce bir engel ile karşılaşır. Daha sonra yetkisini kullanır ve içeri girer. Burada yetkili olan Albay Green ile konuşur ve cesedin yanına giderler. Cesedi hiç çıkarmadan suya dalıp cesedi orada görmek iter. FBI mensubu dalgıçlar da doktora yardımcı olurlar. Dalgıçlar yardımı ile suya girse de pek bir şey göremiyordur. Çünkü su atık maddelerden dolayı çok pistir. Cesedi çıkardıktan sonra sorumlu olduğu yere gönderir ve orada asistanı Danny ile cesedi incelemeye başlarlar.

Cesedi ilk incelemelere göre hiçbir boğulma izi olmadığını belirlemişlerdir. Bu sayede bir cinayete kurban gittiğine yavaş yavaş yaklaşmışlardır. Kan örneklerini ise tahlil için merkeze göndermişlerdir. Tahlilleri beklemek üzere eve gitmek doğru yola çıkmıştır. Bu sırada FBI’daki yeğeni Lucy aramıştır. Bu konu hakkında yeğeni ile görüşmüşlerdir. Sabah ilk iş kan tahlili için merkeze gitmek olacaktır.

Bu olayların üzerine polis memuru Marino Dr. Kay’in evine gelmiş ve asistanı Danny’nin öldüğünü söylemiştir.  Merkezdeki sonuçlara göre ilk kurbanın kanındaki zehir miktarının yüksek çıkması kurbanın zehirlenerek öldürüldüğüne delaletti. Üstelik Danny’i de aynı kişi ya da kişiler öldürmüş olabilirdi. Tüm bu olaylar üzerine bu üçü bir kafeye giderek olayları tartışmaya başlarlar. Bu sırada Lucy tuvalete gider fakat geri dönmez. Korkulan olmuştur. Lucy kaçırılmıştır. Dr.Kay’e gelen telefonda yeğenini görmek istiyorsa tersaneye gelmesi gerektiği söylenmiştir. Dr. Kay’in yapacak hiçbir şeyi yoktur. Marino Dr. Kay’e mikrofon koyarak irtibatta kalınması gerektiğini söyler ve mikrofonu koyar. Dr. Kay’i ve Lucy’i kaçıran insanlar bir grup Siyonist terörist olarak bilinir.

Siyonist grup tüm planlarını burada doktora söylemişlerdir. Nükleer silah yapma aşamasında olduklarını ve dünyaya egemen olmak istediklerini de belirtmişlerdir. Ancak polis memurunun koyduğu mikrofon sayesinde polisler ansızın bu Siyonist teröristleri kıskıvrak yakalamış ve bu çetenin de sonunu getirmişlerdir. Danny ise sadece bu soruşturmaya istemeden dahil olduğu için kurban edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir