Cervantes – Don Kişot

Cervantes,  Donkişot adlı romanı, Avrupa toplumu içerisindeyer almış ve de çürümekte olan bir müesseseyi yani şövalyeliği ironi bir üslup ile hiciv eden bir kalemdir. Hayal ile realistsin çoğu zaman iç içe geçerek okuyorsun bu eserde komik ve mizahi durumlar söz konusu dur. Öyküden romana geçişin ilk adımı sayılan Donkişot, asıl adı Alonxo’ dur. Donkişot ise onun kendisi için kullandığı bir takma isimdir. Romanın baş kahramanı zayıf yaşlıca bir kişidir. Hayalperest bir kişiliği olan Donkişot, kendisini son şövalyelerden zannetmektedir. Arkadaşı ise sıradan bir köylü olan bir tiplemedir baş karakterin uşağıdır. Saf aynı zamanda realist, kurnaz ve basit bir adamdır. Maceracı bir serüven olan Donkişot romanı Türk edebiyatı’nda 100 temel eseri arasında yer alarak önerilen kitaplar arasına girmiştir.

Donkişot Romanı İçeriği

Donkişot İtalya’da Munch eyaletin de küçük bir köyde yaşamaktadır. Sürekli olarak şölen hikâyeleri okuyan Donkişot, zamanla dünyayı şövalye hikayelerinde olduğu gibi görmektedir. Eski çağlardaki şövalyelerin canlanmasını gerektiğine inanır. Bir gün aklına iyice getirir ve kendisini son seyyar şövalye sanmaktadır. Evinde bulunan derme çatma ve eski püskü zırhlardan kendisine bir kostüm kuşanarak, mazlum halkın yardımına koşmak üzere çok güzel sandığı atına binerek yola koyulur.Kendisi için soylular sınıfından bir sevgili bulmak ister ve yolda rastlamış olduğu bir çirkin köylü kızı gözüne kestirir.Onun çok güzel, soylubir aristokrat olarak görür, kendisine sevgili olarak seçer. Artık tek istediği şey onlar resmi bir şövalyelik unvanının verilmesidir. Bu unvanı kazanabilmesinin tek yolu, er meydanında üstün başarılar göstermektir. Karşısına çıkan bir hanı büyük bir şato zannetmekte ve anın sahibini de Lort. Hanın sahibi olan ve Lort sandığı adamın kendisini şövalye yapmasını ister. Han sahibi adam onun zararsız bir deli olduğunu anlar ve bir Lort gibi davranarak isteğini yerine getiriri.

Donkişot ismi olarak Şövalye puanı aldığına inanarak gurur duyarak döner. Yolda Sancho ile karşılaşır ve ona büyük bir servet vaat ederek duşa olmasını teklif eder daha sonra tacirlerle karşılaşır onlara sevgilisi Rusya’nın çok güzel bir kız olduğuna inandırmaya çalışır. Onlar da Donkişot ‘u döverler. İnsanlara oyun olan Donkişot macerası tam bir komedi ye dönüşür. Dük, Sancho’ ya hediye olarak bir ada yani civar köylerinden birini verir. Köyü halkına sanki onun mâni olduğunu söylerler ve 12 günden sonra sanki işi bırakır. Daha sonra Donkişot’ düello yapar kazanan diğerinin isteğini yerine geçecektir. Ve Sancho kazanır ve Donkişot’ a eve dönmesini silah taşımamasını emreder. Donkişot’ da her şeyden elini çeker ve köyünde tabi bir yaşama döner. Daha sonra aklı yerine gelir ve tekrar Alonxo olarak yaşamına devam eder. Sancho onu tekrar kandıramaz ve o da tüm hayallerinden vazgeçerek sıradan yaşamına döner. Sahip olduğu tüm mal varlığını da fakirlere miras olarak bırakır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir