Cengiz Dağcı Onlar da İnsandı

Türk yazar olan Cengiz Dağcı Onlar da İnsandı isimli kitabını büyük ölüde hayatından esinlenerek yazmıştır. Yazarın doğduğu ve çocukluk döneminin geçtiği Kızıltaş köyündeki günleri anlattığı bu kitap otobiyografi romanı özelliğindedir. Yaşadıklarını alıntıladığı pek çok kesit romanda bulunmaktadır. Eser Millî Eğitim Bakanlığının 100 Temel Eser isimli listesinde yer alır ve öğretmenlerin, öğrencilerin okuması tavsiye edilir. Yazar’ın kitaplarında anlattığı karakterler ve olaylar Kırım üzerinedir. Kırımda Türklere Ruslar tarafından Kırım’da yapılan türlü işkenceler ve zulümler yazarın kaleminden ustalıkla okuyucularına aktarılmıştır. Yazarın bu eserine binaen 2011 yılında vefatı sonrasında Kızıltaş Köyüne defnedilmesi Türkiye’nin yaptığı girişimler sayesinde gerçekleşmiştir.

Kitabın Konusu

Cengiz Dağcı Onlarda İnsandı kitabı 1917 yılında gerçekleşen Ekim Devrimi döneminde ve sonrasında yaşananları anlatır. Özellikle komünist sistemin özel mülkiyeti yasaklayarak halkın elinde bulunan toprakları alması ve insanlara yapılan eziyetler yazarın gözünden aktarılmıştır. Kırım Türklerinin Sibirya’ya sürgüne gönderilmesi ile ilgili oldukça önemli ve tarihi konular kitapta yer almaktadır. Kitabın kahramanı Bekir Kırım’da köyde yaşanan biridir. Bekir milliyeti görüşlere sahip ve dürüst bir adamdır. Olaylar Bekir üzerinden anlatılır ve Rusların yaptığı eziyetler göz önüne serilir.

Kitabın Özeti

Bekir Kızıltaş köyünde yaşayan ve Esma adında karısı olan mutlu bir ailesi olan köylüdür. Yan köylerden birisine ineği Malik ile gitmiş ancak diğer ineği Macit doğurmak üzere olduğu için kısa sürede dönmek için yola çıkmıştır. Cengiz Dağcı Onlar da İnsandı kitabının kahramanı Bekir’in tütün ektiği tarlasında tütünün hasat zamanı da gelmiştir. Köy hayatında sattığı tütünler ve yaptığı hayvancılık ile geçimini sağlayan Bekir köye döndüğü esnada iki tane Rus askerini görür.

Bu Rusların topraklarını almak için geldiklerini düşünerek çok korkan Bekir kızı Ayşe’yi neden geldiklerini öğrenmesi için gönderir. Bu iki Rus askeri İvan ve Kala Mata iş aramak için köye gelmişlerdir. Bekir bunlara iş verir ve barınma ihtiyaçlarını da karşılar. Bu sayede işleri biraz hafiflemiştir. Ancak köylü bu durumdan hiç hoşlanmaz. Nihayetinde bir Türk köyüdür ve Ruslardan nefret etmektedirler. Bekir bu Rusları işe aldıktan sonra işleri de yolunda gitmez ve birtakım uğursuzluklar baş gösterir. Bekir’in karısı da Ruslardan hoşlanmamaktadır. Bekir’in kızı Ayşe’de İvan’ın kendisine kötü niyet beslediğini düşünmektedir. Ayşe çok sevdiği Remzi ile annesini ikna ederek evlenmek ister. Bu olay olunca ikna etmesi daha kolaylaşır ve Remzi ile evlenir. Bekir ise tütünlerini satmak için Yalta’ya gider.

Eserin devamında İvan köyde yol yapım çalışmalarında sorumlu bir çavuş olmuştur ve tüm sorumluluk ona aittir. Rusların Trüklere yaptıkları türlü işkenceler, Ayşe’nin kocasının ölmesi ile birlikte dul kalması ve Komünizm propagandalarının Türklerde meydana getirdiği hoşnutsuzluk kitabın devamında ele alınmıştır. . Cengiz Dağcı Onlar da İnsandı sonunda Türk köylüler zulüm altında yaşamaktansa ölmeyi tercih ettiklerini belirtirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir