Cengiz Aytmatov – Beyaz Gemi

Cengiz Aytmatov Beyaz Gemi isimli eserinde bir çocuğun hayal dünyasını usta bir şekilde ele almıştır. 1970 yılında yazılan kitapta yazarın hayatına dair kesitlere rastlamak mümkündür. Yazarın hayatının da ilk dönemlerinin geçtiği Talas Vadisinde geçen eser, Kırgız bir çocuğun hayal dünyasındaki güzellikleri usta bir şekilde kaleme alması olarak tanımlanabilir.

Yazmış olduğu bu kitapta, Sovyet rejiminin boyunduruğu altında yaşayan Türk ve Türk asıllı Kırgız halklarının, geleneklerini, göreneklerini, adetlerini ve atalarının destanlarını yaşamak istediklerini belirtmiş ve kitabının ana fikrini bu şekilde anlatmıştır.Eserde Kırgızların günlük yaşam şekilleri büyük bir şekilde yer almıştır. Kitabın ismi olan Beyaz Gemi Kırgızların yaşamak istedikleri özgür hayatın sembolü olarak yorumlanmaktadır. Eser 100 Temel Eser olarak tüm öğrencilerin ve öğretmenlerin okuması gereken kitaplar arasında yer alır.

Beyaz Gemi Kitabının Özeti

Cengiz Aytmatov Beyaz Gemi isimli eserin geçtiği yer Issık Gölü çevresi ve San Taş Vadisi’dir. Burası doğal güzellikleri olan dingin bir yerdir. Vadide 3 aile orman koruculuğu görevini yapar. Vadide bir de kitabın kahramanı olan çocuk yaşamaktadır. Çocuk büyük aile olarak dedesi ve ninesi ile birlikte yaşar. Çocuğun çevresinde hoş olmayan olaylar yaşanmaktadır. Buna rağmen çocuk kendi iç dünyasında mutlu olmak için çaba harcar.

Okul çağı geldiği zaman ise küçük çocuğa dedesi bir çanta alır ve birlikte okula gidip gelmeye başlarlar. Kitabın kahramanının en çok sevdiği şey dedesi ile birlikte okula gitmektir. Cengiz Aytmatov Beyaz Gemi isimli eserinde çocuk dedesinden dinlediği masallar ile günlerini geçirir. Gölde gördüğü Beyaz Gemi ve Issık Vadisine her akşam dedesi ile birlikte bakmaktadır.  Dedesi Mümin lakaplı ve sofu bir adamdır. Çevresindekiler tarafından sevilir. Ancak yaşlı adamı damadı Orozkul hiç sevmez. Aynı zamanda Mümin damadının yanında çalışmaktadır. Damadı ve kızının çocuğu olmaz ve her akşam bu zalim adam karısını döver. Bu şekilde hayatları devam eder.

Günün birinde Orozkul, torununu okuldan almak isteyen Mümin’e izin vermez. Bu durumda dedesi ise torununu almak için izin almadan gider. Çocuk akşama kadar dedesini okulun kapısında beklemiştir ve geldiğini görünce çok sevinmiştir. Ancak dedesine geç geldiği için küsmüştür. Cengiz Aytmatov Beyaz Gemi isimli eserinde dede torununun gönlünü almak için Boynuzlu Maral Ana’yı gördüğünü söylemiştir. Maral Ana ise dedenin torununa sürekli anlattığı masalın kahramanıdır. Bu sırada Orozkul kayınpederinin kaçtığını öğrenmiş ve sinirlenerek karısını yine dövmüştür. İlerleyen süreçte çocuk dedesinin hiç beklemediği bir şeyi yaptığını öğrenmiş ve bunun üzerine kaçarak kendini hızla akan dereye atmıştır. Suya düşünce ir balık olacağını düşünse de hiçbir zaman balık olmamıştır. Cengiz Aytmatov Beyaz Gemi eserinde devrin Kırgız yaşantısını ustalıkla anlatır. Bu dönemde yaşanan zorbalıkları ve sosyolojik yapıyı eserlerinde işlemiştir. Tüm eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de hayatından kesitlere rastlamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir