Cemo

Yazar Kemal Bilbaşar 1910 yılında Çanakkale’de dünyaya geldi. 1935 Gazi Eğitim Enstitüsü tarih bölümünü bitirdikten sonra 1937-1961 yılları arasında İzmir Karataş Ortaokulu’nda tarih öğretmeni olarak yaptı. Emekli olana kadar öğretmenlik mesleğini yaptı. 21 Ocak 1983’te İstanbul’da vefat etti.

Cemo Romanının Konusu

Cemo romanı Kemal Bilbaşar tarafından kaleme alınan ve konu olarak sosyal sınıflandırmayı ele almaktadır. Kemal Bilbaşar’ın üçüncü romanı olmaktadır. Küçük yaşta annesini vefat eden Cemo’nun yaşadıklarını anlatmaktadır. Türk, kürt, zaza gibi halkların çektiği zorluklardan bahsetmektedir. Feodal toplum yapısına ışık tutan Cemo romanı edebiyatın en sevilen köy romanı olmaktadır. Romanda destansı bir anlatım biçimi kullanılmış ve bir kişiden çok, bir kitlenin hayatına vurgu yapılmıştır. Sosyal konuları yanı sıra aşk konusunda yer verilmektedir. Kadın erkek ilişkileri, ağalık sistemi gibi konular yerel bir üslupla ortaya konulmaktadır. Cemo, Cano, Kevi, Memo, Serikoğlu romanın karakterleri olmaktadır. Cemo’nun annesi o henüz bir çocukken ölmüş ve babası tarafından yetiştirilmiştir. Babası onu cesur ve kuvvetli olmasını ister ve bu şekilde büyütür.

Cemo Romanının 100 Temel Esere Seçilmesinin Nedeni

Yazıldığı yıllarda halkın dilinden kâğıda dökülmüş gibi olan roman, o dönemin şartlarını ve zorluklarını ele aldığı için çok büyük ilgi görmekte ve herkes tarafından okunup, okutturulması gereken bir eser olduğu için 100 temel eserlerden biri kabul edilir. 1966 yılında basıma girdi ve Türk Dil Kurumu Roman ödülünü 1967’de kazanmaktadır. Roman o dönemde çok büyük ilgi görür ve herkes tarafından okunur.

Cemo romanı devlet güçleri, köylü, feodal yapı gibi çatışmaları ele alınıp üslubu yöresel bir dil ile ortaya koyar. Edebi dilden uzak oluşu ve yöresel bir dille yazılmış olması etkenler arasında olmaktadır. Cemo, köy romanlarının yanı sıra devlete ve politikalarına yandaş bir çizgide olması çok dikkat çekmekte, bu dikkat çekiş merakı arttırdığı için elden ele okunup herkes tarafından çok sevilmiş ve 100 temel eserlerimizden birisi olmaktadır. Kemal Bilbaşar’ın en önemli eserlerinden biri olan bu kitap Türk Edebiyatının en önemli köy romanları arasında kabul edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir