Celil Oker Eserleri

Celil Oker 1952 yılında doğmuş, Türk polisiye roman yazarıdır. Türk edebiyatında polisiye kategorisinde yoğun olarak eser vermiş yazarlarımızdandır. İlk romanının ardından edebiyat dünyasında ses getirmeyi başarmıştır. Bunun başlıca nedeni 1998 yılında aldığı “Kaktüs Polisiye Roman Yarışması”nda birinci olmuş olmasıdır. Bu yarışmada aldığı birincilik sayesinde edebi hayatı şekillenen Oker, özellikle polisiye türüne yoğunlaşarak edebi kişiliğini bu yönde şekillendirmiştir. Celil Oker eserleri 1998 yılının Nisan ayında yayımlanmış ve ardından çok sayıda romanı ile eserleri okurlara kazandırılmıştır.

Celil Oker Eserleri

Celil Oker, çevirmenlik, gazetecilik ve yazarlık gibi çeşitli meslekleri icra etmiştir. Yazarlık serüvenin 1983 yılında başlayan Oker, ilk olarak reklam yazarlığı yapmıştır. Bu süreci takip eden çeşitli ajanslarda çalışması olmuştur. Uzun süre bu şekilde devam eden Celil Oker, ardından öğretim görevlisi olarak çalışmalar yapmıştır.

İlk romanı olan “Çıplak Ceset” adlı kitabını 1998 yılında yayımlayan Oker, bu romanında eski kaptan pilot olan bir adamın dedektiflik serüvenini anlatmıştır. Bu pilot yeğenini aramaya koyulmuş ve uzunca bir süre bu durumla ilgilenmiştir. Bu süreçte birçok pisliğin içine girmek zorunda kalmış ve yaşadığı zorlu durumları farklı mücadelelerle atlatmıştır. Celil Oker eserleri yine polisiye dalında Kramponlu Ceset, Bin Lotluk Ceset, Rol Çalan Ceset, Son Ceset, Bir Şapka Bir Tabanca, Yenik ve Yalnız, Ateş Etme İstanbul, Sen Ölürsün Ben Yaşarım adlı romanlar ile devam etmiştir.

Son kitabı olan “Sen Ölürsün Ben Yaşarım” adlı romanında yine bir dedektifin hikayelerini anlatan Celil Oker, bir şantiyede kaza geçiren gencin ölümünün arkasında saklanan gizemi okuyucuların da dedektifle birlikte çözmesini sağlamıştır. 2015 yılında yayımladığı bu kitap ile polisiye romanları seven okuyucularına büyük bir zevk yaşatmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir