Cehennem Kitap Özeti

Dan Brown’un dünyaca ünlü kitabı Cehennem, yazarı gibi kısa sürede dünya çapından ünlenmiştir. Bu kitap yazılırken Dante’nin Cehennem isimli eserinden esinlenmiştir. Kitap, nüfus artışının dünyayı nasıl ve ne kadar olumsuz etkilediğinden bahsetmektedir.

Kitap gizemlerle doludur. İstanbul’da Cehennem için öne çıkan mekanlar Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı.

Kitabın baş kahramanı simgebilim profesörüdür. Langdon, evinden yüzlerce km uzaklıktaki Floransa’da başından vurulur ve hastaneye kaldırılır. Bir süre olanları düşünür fakat hiçbir şey hatırlamaz. Yalnız sürekli kabus görür. Kabuslarında bir kadın sürekli kendisine “Ara, bulacaksın” diyordur. Langdon, kabuslara anlam verememekle birlikte kendisini tedavi eden doktorun yanındayken öldürülmesiyle takip edildiğini anlar.

Bu sırada öldürülen doktorun üzerinden bir projektör çıkar. Bu projektörde, Langdon’un çözmesi gereken sırlar kayıtlıdır. Projektör duvara yansıtılır. Bu görüntüde aynı zamanda sırlar ve şifreler de gizlidir.

Langdon, henüz hakkında fazla şey bilinmeyen Konsorsiyum isimli örgütün hedefindedir ve bunlardan kurtulmak zorundadır. Hakkında fazla şey bilinmeyen fakat çevirdiği karanlık işlerden herkesin haberi olan örgüt.

Langdon, şifreleri çözmek ve puzzle’ı tamamlamak için Floransa sokaklarını keşfe çıkar adeta. Birçok sokağı gezen Langdon’un Floransa’daki son durağı Vecchio Sarayı’dır. Bu saray, ünlü veba maskesini sergilemesiyle meşhurdur. Fakat Langdon oraya vardığında maske çoktan çalınmıştır. Langdon’un hırsızları bulmak için elinde çok ipucu yoktur fakat maskeyi bulmak zorunda olduğunu biliyordur.

Langdon, Floransa’dan sonra Venedik’e, oradan da İstanbul’a yolu düşen bir simgebilimcidir artık. Robert Langdon’un 24 saatlik macerası soluksuz okunmak üzere Dan Brown tarafından kaleme alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir