Çatıdaki Rüzgar (V.C. Andrews)

Kitabın Konusu

Kitap aile yaşantısının çocukların gelecekleri üzerinde ki etkisini konu alıyor.

Kitabın Özeti

İsimleri Chris, Carrie ve Cathy olan üç genç anneleri tarafından üstlerinde kurulan baskıdan kaçmak ve öldürülmekten kurtulmak için evden kaçmasıyla başlayan serüven,  annelerinin miras için çocuklarına yedirdiği zehirli çöreklerden sonra değişik bir hal alır.

Bu yaptığı hareketten sonra çocuklarını ortada bırakıp kaçan annelerinin aksine onların tedavilerini tamamen yapan doktor Paul daha sonraları üç çocuğu da yanına alarak babalarının gösterdiği şefkatte eksik kalmayan bir şefkat gösterir. Kardeşler arasında en büyük olanı Cathy annesinden intikam alıp ona da aynı acıları yaşatmak için, annesinin genç eşi Bart’ın aklını çelip kendisine aşık etmiştir. Böylece yaşadığı acıları annesine de yaşatmıştır.

Annelerinin hayatına para girdikten sonra kendilerine olan hareketlerinin değiştiğini söyleyen bu 3 çocuk adeta bir fare gibi yasadıklarını söylerler.  Bir gün evin büyük kızı Cathy ayarttığı sevgilisi Bart’a dönerek evet sevgilim ben karının kızıyım ve çalıştığım yer olan avukatlık şirketinin sizin durumunuzu öğrendiği takdirde herşeyinizi yitirecek olduklarını onlara söyler. Soğuk bir ses tonuyla annesine Cary’nin cesedinin nereye gömdüğünü sorar ve annesi pişman olduğunu söylerek durumu açıklar cesedin gömüldüğüne dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Daha sonraları malikanede çıkan büyük bir yangın sonucu Bart ve büyükanneleri ölmüştür. Tüm bu yaşananların ardından karakter olarak hırslı ve azimli olan Chris’in doktor, hayali balerin olmak olan Cathy’nin balerin olması sevindiri bir son oluyor.

Kitabın Ana Fikri

Eserin sonucu olarak insanların aile yaşantılarının kendi hayatlarına etkisinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Bu yüzden aile iletişimlerimize daha fazla özen göstermeliyiz.

Kitaptaki Şahısların Ve Olayların Değerlendirilmesi

Chris:Hırslı ve azimli birisi.

Cathy: Balerin olmak isteyen bir kız.

Winslow: Gözünü para hırsı bürümüş kötü bir anne.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir