Çankaya (Falih Rıfkı Atay)

Kitabın Adı: Çankaya

Kitabın Yazarı: Falih Rıfkı Atay

Yayınevi: Yeni Gün Haber Ajansı

Basım Yılı: 1999

Kitabın Konusu

Eserde Mustafa Kemal Atatürk’ün gericilere karşı ve düşmana karşı verdiği mücadeleyi anlatmaktadır.

Kitabın Özeti

Kitabın özeti ile ilgili olarak öncelikle Mustafa Kemal’den bahsetmek gerekiyor. Ailesi ve yaşamının dönüm noktalarının bilinmesi, kitabın anlaşılması açısından son derece önemlidir. Naciye adında bir kız kardeşi de vardır fakat Naciye çocukken vefat etmiştir. Babası Ali Rıza Efendi ise 1887 yılında vefat etmiştir.

Mustafa Kemal eğitim hayatına mahalle mektebinde başlamış daha sonra eğitim hayatını Şemsi Efendi okulunda devam ettirmiştir. Bu okulda hocasından dayak yediği için kaçmı ve bir süre dayısının çiftliğinde çalışmıştır. Daha sonra halasının desteği ile askeri okula yazılmış ve askeri okul hayatı başlamıştır. Başarılarından dolayı lisede hocası tarafından konulan “Kemal” adını almıştır.  Bu okulu bitirdikten sonra Manastır Askeri İdadisi ve Manastır Pangaltı Harp Okulu’na gitmiştir ve nihayetinde 1904 yılında harp akademisini de bitirerek kurmay yüzbaşı olarak sonunda görevine başlamıştır.

Kitabın özeti kapsamında Mustafa Kemal’in vatan sevgisine de değinmek gerekiyor. Mustafa Kemal’in vatanına duygu saygı ve sevginin farklı bir boyutta olmasından kaynaklı olarak ilerde yaşayacağı büyük savaş için kendini geliştirmeye başlamıştır. Mustafa Kemal şeriat isteyen isyancıları bastırmak için Hareket Ordusu’na dahil edilmiş ve buradaki görevini başarılı bir şekilde yerine getirmiştir. 1.Dünya Savaşı’nda önemli noktalarda görev almasıyla adını duyurdu. Veliaht Vahdettin’e Almanya seyahatinde yaverlik yapması sırasında gelecek konusunda gerekli bilgileri alıp bu doğrultuda çaba harcadı. 19 Mayısta Samsun’a çıkmasıyla başlattığı mücadeleyi tüm zorluklar karşısında yılmadan direnip vatanını düşman işgalinden kurtardı. Daha sonra Cumhuriyeti kurarak inkılaplar dönemini başlattı.

Atatürk’ün sahip olduğu zeka çok farklı ve ileri düzeydeydi ancak son zamanlarında hafızası eskisi kadar güçlü değildi. Bu denli zayıflamasının tek nedeni hastalığıydı. Ve ağırlaştığı bir sabah saati sorup gözlerini bu dünyaya kapattı. Büyük Türk milletini yasa boğdu.

Kitabın Ana Fikri

Kitabın ana fikri, Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun zorluklarını tema edinir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti çok büyük zorluklarla kurulmuştur. Ona gereken değer verilip Atatürk’ün izinden gidilmelidir.

Kitaptaki Olaylar ve Kişilerin Tahlili

Falih Rıfkı Atay: Gazeteci.

İsmet İnönü: İkinci Cumhurbaşkanı, komutan ve devlet adamı.

Fevzi Çakmak: Mareşal rütbesine kadar ulaşan başarılı bir komutan.

Kazım Karabekir: Atatürk’e ilk yardım eden ve hilafetçi başarılı bir komutan.

Kitap Hakkındaki Şahsi Görüşler

Eser Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını, yaşadığı zorlukları çok güzel konu almıştır ve işlemiştir.

Yazar Hakkında Kısa Bilgi

İstanbul’da 1894 yılında dünyaya gelen yazarımız, çeşitli alanda yazdığı yazılarla ün sahibi olmuştur. Atatürk ile alakalı yazıları çok başarılı bir şekilde işlemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir