Canan Tan Eserleri

“İster Mor İster Mavi” ve “Sol Ayağımın Başparmağı” adlı mizah öyküleri ile tanınan Canan Tan, öykü ve roman türünde birçok önemli eser vermiştir. Eser verdiği süre boyunca daima zirvelere oynamış ve yükselmesine ara vermeden devam etmiştir. Canan Tan eserleri arasında “Eroinle Dans” romanının yanı sıra “Piraye” romanı büyük ilgi görmüştür. Son olarak zirveyi zorlayan romanı “Hasret” kitabını yayımlayan yazar daha öncelerinde “İz” ve “Issız Erkekler Korosu” kitaplarıyla da yine bu konumu süslemiştir.

Canan Tan Eserleri

En popüler romanları arasında bulunan “Piraye” romanında bulunduğu düzene baş kaldıran fakat henüz çok genç olması nedeniyle çeşitli zorluklar yaşayan genç bir kız anlatılmıştır. Bu genç bağımsızlığını ve özgürlüğünü her daim savunan, haksızlığa asla tahammül edemeyen bir karaktere sahiptir. Ataerkil düzene baş kaldırarak, kendi benliğini ortaya koymaya çalışıyordur.

Yine çok satanlar listesinde uzun süre yerini koruyan kitabı “Eroinle Dans” olmuştur. Bu kitap, eroin üzerine ülkemizde yazılan ilk ve tek kitaptır. Bu nedenle çoğu birey tarafından şaşkınlık, merak ve kızgınlık ile incelenmeye başlanmıştır. Belli bir kesime hitap etmeyen bu kitap, her yaştan ve her kategoriden bireye ulaşmıştır. Bu kitap sonrasında ödül de kazanmış olan yazar, halkın ve bireylerin farklı noktalarına dokunmaya devam etmiştir. Uyuşturucu ile herhangi bir ilgisi olmayan bireylerde dahi bilinç yaratan bir kitaba imza atmıştır. Kitabın bu denli ilgi görüyor olması bu duruma bağlanabilir.Yazarın;

  • En Son Yürekler Ölür
  • Yüreğim Seni Çok Sevdi
  • Pembe ve Yusuf
  • Kelepçe isimli romanları da yine adından sıkça bahsettiren diğer kitapları olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir