Cahit Uçuk Tüm Eserleri

Cahit Uçuk 1909 yılında Selanik’te doğmuş, öykü ve roman yazarıdır. Aslında gerçek soyadı Üçok olmasına rağmen değiştirme isteği duymuş ve mahkemeye başvurarak “Uçuk” yapmıştır. Babasının kaymakam olması nedeniyle Anadolu’nun büyük bölümünü gezmiş olan Cahit Uçuk, eğitimini evden tamamlamak durumunda kalmıştır. Edebiyat sevgisi küçük yaşlardan itibaren başlamış olan Cahit Uçuk’un uzunca bir süre kimliği okuyucular tarafından bilinmemiştir. Bunun nedeni ismi nedeniyle erkek sanılıyor olmasıdır. Cahit Uçuk eserleri ilk olarak şiirler ile başlamış ve uzun bir yolculukla son bulmuştur. Şiir ilgisini düzyazıya doğru yönelten ise Abdülhak Hamit Tarhan olmuştur. Farklı yazarların etki etmesi ile Anadolu temalı hikayeler yazmaya başlamıştır. Yazdığı ilk öyküsü “Bir Masal Ki Herkes Okumalı” olmuş ve bu öyküde Nazım Hikmet’in çıkardığı dergide yayımlanmıştır.

Cahit Uçuk’un Eserleri

Cahit Uçuk eserleri ilk olarak şiire olan ilgisini kaybetmesinin ardından roman ve öykü üzerine şekillenmiştir. Eserlerinde tercih ettiği konular kadın hakları ve kadınların toplumdaki yeri olmuştur. Atatürk ile tanışmış ve Atatürk’ten övgüler almış büyük bir yazardır. Tüm eserlerinde sıcak ve samimi bir dil kullanmayı tercih etmiş, samimi kişiliğini eserlerine yansıtmıştır. Eserlerinin neredeyse tamamı çocuklar için yazılmıştır. Cahit Uçuk çocuklar için öykü ve romanlar yazarak Uluslararası Çocuk Kitapları Birliği tarafından şeref madalyası almaya layık görülmüştür. Hayatı boyunca edebiyata büyük önem veren Uçuk, 230 adet öykü yazmıştır. Bu öykülerini 9 adet kitapta birleştirerek okurlara sunmuştur. Aynı zamanda on altı adet romanı da mevcuttur.

1967 yılında yayımladığı “Cennet Bahçesi” adlı kitabı ilk öykü kitabıdır. Bir Işıklı Pencere, Kurtların Saygısı, Değişen Sensin, Altın Pabuçlar, Üç Bacanın Dumanı adlı öykü kitapları da yaşamı boyunca yayımladığı eserlerinden olmuştur.

Kirazlı Pınar adlı romanını ise 1936 yılında yayımlayan Cahit Uçuk, öyküleri kadar romanlarında da üretkenliğini korumuştur. Dikenli Çit ve Kırmızı Balıklar psikolojisini ve hayal dünyasını anlamak için son derece önemli eserlerdir. Siyah Dantelli Şemsiye, Değirmen Taşı, Gecenin Bu Saatinde, Hep Yarın, Özlem Şarkısı, Bir İmparatorluk Çökerken adlı romanları Cahit Uçuk’un edebi kimliğini yansıtan en önemli eserleri olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir