Cahide Birgül Eserleri

Cahide Birgül 1956 yılında Ankara’da doğmuş, Türk yazardır. Aslında Mimar olmasına rağmen edebiyata olan ilgisi de yoğun olarak öne çıkmıştır. Mimarlık Fakültesi mezunu olan Birgül, mesleki hayatını dergi ve gazetelerde ilerletmiştir. Eserlerinin çoğu gazete ve dergilerde okuyucularla buluşmuş, az sayıda eseri kitaplaştırılmıştır. Sadece deneme yazıları değil radyo oyunları da yazmış, hatta yazdığı bir radyo oyunu TRT Ankara Radyosu’nda seslendirilmiştir. Yine Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen tiyatro oyunlarını da yazmış ve edebiyatın birçok türüne yaşadığı süre içerisinde katkıda bulunmuştur. Cahide Birgül eserleri edebiyatımız oldukça büyük öneme sahiptir. Çünkü kısa süren bu hayatında dahi yazıları sayesinde girdiği yarışmalarda ödüle layık görülmüştür.

Cahide Birgül Eserleri

Cahide Birgül 1990’lı yıllara damgasını vurmuş önemli yazarlarımız arasındadır. Yaşamına genç yaşlarında veda etmiş olmasına rağmen yaşadığı kısa süre içerisinde Türk edebiyatına büyük katkı sağlamıştır. İlk romanı “Gölgeler Çekildiğinde” adlı kitabı 1998 yılında yayımlamasının ardından 2000 yılında “Geceye Uyananlar” adlı romanı onu takip etmiştir. İlk kitabı olan Gölgeler Çekildiğinde, genç bir kızın babasının hastalığı nedeniyle yaşadığı zorluk ve ruh hallerini yansıtmıştır. Baş karakter olan Esin, takılı kaldığı geçmişini bir türlü atlamamasına rağmen yüzleşmek zorunda kalmıştır. Bu roman yayımlandığı dönemlerde büyük ilgi görmüş, bunun en büyük nedeni ise bireylerin kendi içinde yaşadığı kasvet ve travma süreçlerini çok gerçekçi ve net bir şekilde yansıtmış olmasıdır.

Cahide Birgül eserleri 2004 yılından yayımlanan “Tutku Beni Öldürür Müsün” ve 2009 yılında yayımlanan “Eflatun Koza” adlı romanları ile devam etmiş ve yazarın hayatını kaybetmesi ile son bulmuştur. Yazar son romanı olan Eflatun Koza, adlı eserinde de kadınların iç dünyasını inceleyerek yaptığı tespitleri okuyuculara sunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir