Büyük Sos Şöleni

Büyük Sos Şöleni bir anne ve kızlarının çalışması olarak yer almaktadır. Senelerdir Sevinç Uzcan, iki kızıyla, aynı projenin içerisinde beraber iş paylaşma gayesi olan girişimci annedir. Bu şekilde annenin ve istekli olan 2 kızının birlikte çalışmalarını içeren eserdir. Mutfakta, sonu gelmeye yemek malzemesi ve birbirleriyle oluşturdukları sonu gelmeyen kombinasyonlarını bize gösterir.

Bu sonu gelmeyen birleşmelerin içerdiği soslar anlamlı, detaylı ve boş verilmeyecek kadar lezzetli bir konu oluşturur. Sos konusu Batı mutfaklarında öncelikle Roma mutfağında başladığı bilinir. Romalı insanlar sos yaparken şarap kullanma geleneğini de başlatanlardır.

Sos geleneği Ortaçağ dönemi süresince çoğalarak devam etmiştir. İlk olarak Fransa ve farklı Batı mutfaklarının geliştirmiş olduğu, neredeyse büyük kısmı zamanımıza dek gelmiş sosların çıkış noktası bu şekildedir. Büyük Sos Şöleni adlı eserlerini  2018 yılında Aralık’ta çıkarmışlardır. 3 farklı kitap olarak  “Soslar” serisinini yazmışlardır. Büyük Sos Şöleni adlı eserde hem dünyadan akıllara yerleşmiş sos tariflerine, hem kendi ürettikleri tariflere yer açmışlar. Gerekli buldukları bazı herkesçe bilinen detayları ve de başarılı bir sos yapabilmek adına her püf noktalarını kızlarıyla anlatmışlardır.

Kısa ve anlaşılır bilgiler rahatlıkla ulaşılabilecek malzemelerle birleşmiş bir kitaptır. Soslar sadece yemekler ile kalmayarak salata, tatlı ve et ürünlerinde de birçok lezzet oluşumunda yardımcı olur. Tatlı, acı ve ekşi gibi her şekilde evlerde de insanların kendi üretimlerine yardımcı olması için, Sevinç Uzcan ve kızlarının kitabı Büyük Sos Şöleni’nden yardım alınabilmesi tüm kitapçılardan sağlanabilir. Sosların hayata renk ve lezzet kattığı düşünülür, bu kitap aracılığıyla da bunu yemeklere uygulamak gayet basit bir hal alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir