Bugünün Saraylısı- Refik Halit Karay

Konusu

Ana karakter çok güzel bir kızdır ve babasının işlerinde bazı sorunlar yaşanır.

Özeti

Ata Efendi’nin evine postacı çok sık uğramaz ve mektubun gelişiyle herkes merak eder. Kuzeninden gelen mektupta Yaşar işlerinin yoğun olduğunu belirtir ve kızını Ata Efendi’ye emanet edecektir. Mektup ile birlikte belirli bir miktar para da gönderilir. Evleri oldukça küçüktür ve kızı nerede ağırlayacağı konusunda ev halkı endişe eder. Bunun yanı sıra evi damadı çapkın birisidir ve genç kız gelmesi halinde damada güven duymazlar. Ata Efendi kızı gardan alır ve eve götürür.

Üftade, Feride ve Çetin kızı görünce çok şaşırırlar. Herkes kızı geri göndermeyi planlamıştır ancak büyük bir içtenlikle kızı karşılarlar. Üftade kızdan rahatsız olmuştur, kız çok güzeldir. Kızın Ayşen’in babasının durumu iyidir ve ona düzenli olarak ödeme yapacaktır. Özellikle Üftade bu durumdan çok memnun kalır. İstanbul yaşamına ayak uyduran Ayşen daha bakımlı bir genç kız olmaya başlamıştır. Ata Efendi de kızı gün geçtikçe daha çok sever. Ailecek denize giderler ve Ata’nın patronunun oğlu Ayşen’le tanışmak için masalarına gelir. Rüştü, Ayşen’i etkilemeye çalışır.

Ayşen zaman içerisinde Berin ile yakın arkadaşlık kurar. Onun verdiği fikirler ile kendisini daha çok değiştirir. Ayşen’in artık hayranı çoktur ve Taksim’deki herkes onu bilir hale gelir. Bir müddet sonra Ayşen tek başına yaşamaya başlar ama Ata ve eşi ona hala yardımcı olmaya devam ederler. Herkes Ata’ya yakın olmak ve Ayşen’le evlenmek ister. Evlilik için birçok vaatleri olsa bile Ayşen hiçbirisini istemez. Baloya gittikleri bir gün Ata’nın paltosu kaybolur ve başka birisine ait paltoyu giyer. Gazeteye verdikleri bir ilan sayesinde giymiş olduğu paltoyu sahibine vermek ister. Palto genç yaştaki bir paşaya aittir. Said, Ayşen’e aşık olur ve onunla evlenmek ister. Ayşen Said’le gizlice kaçmaya kalkar ancak Rüştü öğrenir. Ata işinden olur. Said ve Ayşen Mısır’da evlenirler.

On yedi ay sonra Ayşen, Said’den ayrılır. Ancak bir süre Ayşen’den haber alamazlar. Keyif verici maddeler tüketmeye başlamış ve artık kendisini kaybetmiştir.

Ana Fikri

Maddiyat her zaman mutluluğu yanında getirmez.

Şahız Ve Olaylar

Ata Efendi: Bir ambarda memur ve saygın bir kişidir.

Üftade: Ata Efendi’nin eşidir ve parayı çok sever.

Ayşen: Çok güzel ve hayran olunacak bir genç kızdır. Süslenmeye ve dış görünüşe çok önem verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir