Bu Ülke

Türk fikir dünyasının en önemli kişiliklerinden biri olan Cemil Meriç, yazdığı Bu Ülke isimli eseriyle edebiyat camiasında tanınmayı başarır. Bu eser MEB tarafından 100 Temel Eser içerisinde alınır ve yazarın edebiyat başarısı unutulmayarak ölümsüzleşir. Yazarın Bu Ülke isimli eseri zengin fikir dünyasını yansıtması açısından çok değerli bulunmuş ve tarihi olaylara değinmesi nedeniyle akademide de ders kitabı olarak okutulmuştur. Fikri açıdan çok zengin olan bu eser tarihi olaylara getirdiği sosyolojik çözümlemeler ile zengin bir anlatım kazanmıştır.

Cemil Meriç’in Hayatı

12 Aralık 1926 yılında Hatay’da dünyaya gelen yazar ilk ve ortaöğrenimini memleketinde tamamlar. Daha sonra üniversite okumak için İstanbul’a gelir ancak felsefe bölümünü yarıda bırakarak geri döner. Hatay’da bir süre nahiye müdürlüğü ve ilkokul öğretmenliği yapar. İstanbul Üniversitesi’ne tekrar giderek bu kez Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde okur.

Bölümü bitirdikten sonra Fransızca öğretmeni olarak görev yapan Meriç 1955 senesinde görme yetisini kaybeder. Görme yetisini kaybettikten sonra çalışmayı bırakmaz ve öğrencilerinin de desteği ile çalışma hayatını ömrünün sonuna kadar sürdürür. 13 Haziran 1987 yılında vefat eden Cemil Meriç arkasında bıraktığı eserlerle Türk edebiyatında ölümsüz biri olmayı başarır.

Cemil Meriç’in Edebi Kişiliği

Düşünce tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Cemil Meriç, bu birikimini edebiyatına da yansıtmayı başarır. Birçok dergi ve gazetede yazıları çıkan yazar, bu yazılarıyla insanları etkiler. Fransızcayı çok iyi bilmesi nedeniyle Türk edebiyatına bir diğer katkısı da yaptığı çeviriler olur. Doğu ve Batı’nın tarihini derinlemesine inceleyen Meriç yaptığı araştırmalarda edindiği bilgilere kitaplarında yer verir. Dilin bir milletin özü olduğunu savunur ve dili çok iyi kullanmaya özen gösterir. Özellikle Bu Ülke isimli eseri incelendiğinde Türkçenin ustalıklı bir şekilde kullanıldığı gözlemlenir. Sosyoloji alanında yaptığı derinlemesine araştırmalar Türk düşünce tarihi açısından oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir