Bohemler – Dan Franck Kitap İncelemesi ve Konusu

Dan Franck 1952 doğumlu olan bir yazar. Çıkmaz ayın son çarşambası Hayat çizgisi, Orkestra ve enstrümanlarının küçük kitabı gibi kitapları da kaleme alan başarılı sanatçı aynı zamanda senaristlik yapıyor.

  Kitabın konu örgüsü 1900lü yılların Paris’inde geçiyor, üstelik karakterlerimiz Tristan Tzara, Hemingway, Jean Cocteau, Kiki, Modigliani, Fitzgerald, Matisse ve Picasso. Evet evet baya ressamların, şairlerin kısaca dönemin Paris’te yaşayan sanatçıların bir araya geldiği, o günleri anlatıyor. Kitap biraz kurgu gibi biraz gerçek olay örgüsüne sahip. Kitapta tarihe altın harfler ile yazılmış sanatçıların bohem hayatlarından ve dışarıdan görünenin aksine içeriden nasıl olduğundan bahsediliyor. Aslında bir sanatçının yaşamını iyisiyle, kötüsüyle başkalaştırmadan, kendi hayatımızmış gibi görmemizi, içine girmemizi sağlıyor.

 Bu kitabı okurken Paris’e ve sanata dair pek çok şey bulacaksınızdır. Konu örgüsü 1911 yılında, bir pazartesi günü Paris’teki Louvre müzesinden Mona Lisanın çalınmasıyla başlıyor. Kitabı okumaya başlayınca birden bu büyük sanatçılarla birlikte düşünmeye, bazen tartışmaya başlıyorsunuz. Bazen kızıyor, bazen seviyorsunuz ve yaşadıkları hayatın içine giriyorsunuz. Yer yer konu size çok düz gözükecek olsa bile aslında her kelimenin altında çok derin anlamlar yatıyor. Okurken sanatçıya, sanatçının yaşamına ve sanatına yansıyan hikayelere, yaşamlarına, Franck tarafından birbirleri ile olası diyaloglarına tanık oluyorsunuz. Çıkan akımların altında yatan ve akımlara yön veren yaşantılara tanık oluyor, içine giriyorsunuz. Hatta onlarla bir kafede kahve içiyor, sokaklarda dolanıyorsunuz.

Dan Franck senarist bakış açışını da işe katarak son derece başarılı bir şekilde karakterleri şekillendirmiş, konuşturmuş ve o dönemin Paris’inde yaşanılan bohem hayatı anlatmış. Bizce okunulması gerekilen güzel bir kitap.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir