Biz-1924 Yevgeni İvanoviç Zamyatin

Rus yazar Yevgeni İvanoviç Zamyatin Biz adlı romanını, 1920 yılında kaleme almıştır. Bazı kaynaklarda ise 1924 yılında olduğu belirtilebilir. Yazarın, tek roman çalışması ve aynı zamanda tek bilinen eseridir. 1920 yılında kaleme alınan eserini, ülkesinde 1988 yılında yayımlayabilmiştir. Eser, distopik geleceği konu almıştır.Çoğunlukla özgür istemi kısıtlayan ve yok eden totaliter iktidarları anlatan romanların ilk örneği diyebiliriz. Roman, en gelişmiş sistemlerin dahi iyi bir alternatifi olduğu iddiasını tema olarak almıştır. İlgili roman Sovyetler Birliği’nde, 1921 yılında yasaklanmıştır.

İngilizce tercümesi ise 1924 yılında, Birleşik Krallık’ta yayımlanmıştır. Bu eser, ilk anti-ütopyacı-ütopya karşıtıroman olarak; AldousHuxley’in Cesur Yeni Dünya ve George Orwell’ın 1984 isimli romanlarına da ilham kaynağı olmuştur. Distopik bir geleceği konu alan roman; baş karakterD-530’un ağzından günlük şeklinde anlatılmaktadır.Günlük biçimce anlatılan dil üslubu, kişilere verilen isimlerin ürün kodu olarak kullanılması günümüzde kadar çeşitli eserlerde de kullanılmıştır. İlgili roman, çeşitli ilkleri ile Distopya konulu bir çokromana öncü olmuştur.Distopik bir hicive sahip olanBiz adlı roman,birçok özel ve farklı detaya da sahiptir. Bunlara örnek olarak, romanda evlerin saydam materyallerden yapılmış olması diyebiliriz. Aynı zamanda herkes, her an gözetlenmektedir.

Biz Adlı Eserin Konusu ve Özeti                                                                            

Romanın kurgusu; bir devrimin ardından 26. yüzyılda geçer. Romandistopik bir atmosfere sahiptir, bu romanı daha sonra örnek alan çalışmalar da olmuştur. Romanda, insan doğadan ve kendi benliğinden koparılmış bir haldedir. İnsanbiz haline getirilen toplumun, sıradan bir parçası haline gelmiştir. İsimler kullanılmaz, en üstün bilim olan matematikten yola çıkılarak, her yurttaşa bir sayı ile ad verilmiştir. Saydam cam duvarlar arasında yaşayan insanların, her anları sistem tarafından denetlenir. Erkek ve dişi sayılar sadece sistemin izin verdiği çiftleşme saatlerinde, perdelerini indirip dış dünyadan ve gözlerden uzak kalabilirler. Toplum gelişmiş ve bilim ilerlemiştir.Dünya dışına yolculuk yapmakta artık mümkündür. Fakat tanımlanan dünya, bir ütopya değildir, aksine  karanlık bir distopya şeklindedir.Biz adlı romankendi roman türünün ilk örneği olarak görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir