Bir Kucak Çiçek- Memduh Şevket Esendal

Bir Kucak Çiçek, Memduh Şevket Esendal kaleminden çıkan önemli bir eserdir. Bu eserin konusu ise birbirini seven bir çiftin başına gelen trajik olaylar etrafında döner. Bir Kucak Çiçek isimli Memduh Şevket Esendal kitabının özeti, kitap içerisinde öne çıkan karakterler ve birbirini takip eden olaylar dizisi ile ilgili yazımızın devamında önemli bilgiler aktaracağız. Ayrıca yazar hakkında bilgilere ve yazarın diğer kaleme aldığı roman isimlerine de yazımızın içerisinde yer vereceğiz.

Bir Kucak Çiçek Kitabının Özeti

Bir Kucak Çiçek kitabının özeti ile ilgili olarak ise şunları söyleyebiliriz: Komşu çocukları olan Necip Efendinin kızı Bedriye ile Şimşeklerin Ahmet Efendi’nin oğlu olan Teğmen Selim nişanlanırlar. Bedriye henüz 18 yaşında iken selim yirmi bir yaşındadır. Nişanlanmalarının üstünden henüz çok zaman geçmemişken Selim İstanbul’a alayına dönmesinin üstüne savaş başlar. Savaş sırasında akciğerine iki kurşun girmiş, gülle parçası ile kafa kemiği kırılmıştı. Bu talihsiz olayın ardından ölmedi ama kafasına isabet eden gülle parçası sebebiyle kör oldu. Birçok doktora gitmiş olsa bile bir çaresi bulunamadı. Bu olanların ardından ailesinin yanına dönmek için yola çıkan Selim yolculuğu sırasında annesinin vefat haberini alır. Annesini son bir defa görememiş olmanın hüznü içinde yıkılan Selim, diğer taraftan onun bu halini görmemesinin daha iyi olduğunu düşünerek kendini teselli etmeye çalışıyordu.

Kimseye yük olmak istemeyen Selim kendi evine gidip yerleşir. Geldiğini duyan Zilha Kadın, Bedriye’yi alıp Selimi görmeye gider. Bir süre gel gitler devam ederken Selim Bedriye’yi hiç sormaz. Zaman içinde köyde bir dedikodu yayılır. Selim’in dul bir kadın bulup, onunla evleneceği ve kendini ona baktıracağı konuşulur. Bunları duyan Bedriye çok üzülür ve Zilha Kadın Selime neden Bedriye’yi hiç sormadığını sorar. Selim ise bu hali ile Bedriye’yi nasıl sorabileceğini sorar.  Bu konuşmaları duyan Bedriye ağlamaya başlar ve evlenmek istediği tek kişinin Selim olduğunu söyler ve kısa süre içinde evlenirler.

Bir Kucak Çiçek Kitabının Ana Fikri

Bir Kucak Çiçek kitabının ana fikri ile ilgili sevginin gücünden bahsetmek gerekiyor. Sevginin gücünü yıkmaya yetecek şeyler değildir sağlık problemleri. Bir kişiyi sevdiğin için seversin bunun haricindeki şeylerin bir önemi yoktur. Bu kitapta Bedriye ve Selimin saf ve gerçek aşkı anlatılmış.

Şahıslar ve Olaylar

  • Teğmen Selim: Yirmi bir yaşında genç bir delikanlı. Son derece cesur ve merhametli bir adam olan Selim ayrıca Bedriye’ye karşı çok temiz bir sevgi beslemektedir.
  • Bedriye: Bedriye koşulsuz aşkın ne olduğunu bilen, en temiz ve saf duygular ile Teğmen Selimi seven kadındır.
  • Zilha Kadın: O zamanlarda bu iki kişinin birleşmesinde çok büyük emeği geçen bir büyükleri.

Yazar Hakkında Bilgi

Yazar hakkında bilgi vereceğimiz bu kısımda öncelikle yazarımızın 1883 yılında dünyaya gelmiş bir isim olduğunu dile getirelim. Memduh Şevket Esendal, Türk edebiyatının önemli yazarlarından birisidir. Aynı zamanda diplomat ve siyasetçidir. En bilindik eseri Ayaşlı ile Kiracıları’dır. Arapça, Farsça ve Fransızca bilmektedir. Son derece sade konular işlemesi ve bu konuların daha hayatın içinden, sıradan kişilerin hikâyelerini seçmiştir. Yazarın kaleme aldığı diğer roman ve hikâyeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Romanları: Vassaf bey, Miras, Ayaşlı ile Kiracıları 
  • Hikâyeleri:

1)

2)Güllüce Bağları Yolunda,

3) Hava Parası,

4 Bizim Nesibe,

5 Gödeli Mehmet,

6) Mendil Altında,

7) Kaçanı Kovalar,

8) Veysel Çavuş,

 9)Bir Kucak Çiçek,

10 ) İhtiyar Çilingir,

11 ) Otlakçı,

12) Kelepir,

13 )Sahan Külbastısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir