Bir Kadın Düşmanı- Reşat Nuri Güntekin

Kitabın Konusu

  Umursamaz olan ve geçmişinde çok acılar çekmiş bir adam ile güzel, zeki ve şımarık bir kadın arasında geçen olaylar anlatılmaktadır.

 Kitabın Özeti

   İstanbul’da yaşayan varlıklı bir ailenin kızı olan Sara annesi ile yaşamaktadır. Paşa Babası ise Erzurum’da Paşa olarak görevlendirilmiş ve ailesinden uzaktadır. Uzun süredir görevinden dolayı ailesini ve kızı göremeyen babası her ikisini de çok özlemiştir fakat hava şartları sebebi ile Sara ve annesi Erzurum’a gidememektedir. Sara, kuzeninin yazın olacak olan düğününe gitmek için ailesine karşı bazı oyunlar oynayacaktır. Yaz ayları gelir ve babası, annesi ile sarayı yanına çağırır. Sara, aile doktoru ile bir hastalık yalanı uydururlar ve Sara İstanbulda kalır.

İstedikleri olan Sara bu fırsat ile Marmara’nın kıyı sahilinde bir kasabada yaşayan dayısı, Rıza beyin ve kuzeni Vesime’nin yanına gider. Gittiği bu küçük kasabada ona büyük ilgi gösterirler ve bu Sara’nın çok hoşuna gider, bunun üstüne bir müddet daha orada kalmaya karar veriri. Kuzeni Vesime Ziraat Mühendisi olan Remzi Bey ile nişanlıdır fakat Remzi Bey Saraya karşı ilgili davranmaya başlar. Bu durumu fark eden ve rahatsız olan Sara Remzi Beyin ilgisini ortaya çıkartıp ona ceza vermeye çalışır ama buradaki amacı asla kuzeninin hayatını yıkmak değildir. Bu olaylar yaşanırken Sara deniz vapurunda boğulma taklidi yapan Homongolos ile tanışır. Homongolos bir spor grubunun lideridir. Bu grup kasabanın biraz ilerisindeki sporcu kampında kalmaktadır kadınlarla arası iyi olmayan, kaba, kendi halinde bir adamdır ve herkes özünde Homongolos’un nasıl bir adam olduğunu merak etmektedir. Yapılacak bir eğlenceye Homongolos da davet edilmiştir ama gelmek istememiştir. Bu durumda sporcu arkadaşları onu zorla ikna edip bu eğlenceye getirmişlerdir. Homongolos aslında çok yakışıklı bir adam değildir fakat çevredeki tüm kızların ona karşı ilgisi vardır. Kadınlarla sürekli patavatsızca konuşan Homongolos bu yönü ile Sarayı rahatsız eder ve Sara onu kendine bağlayarak bir ders vermek ister.

 Sara, Homogolos’u kendinde aşık etmek için her şeyi ve her yolu dener ama bu sandığından daha zor olacaktır. Homogolos hiçbir ilgi göstermemektedir. Hal bu olunca Sara daha çok hırslanır ve sinirlenir, Homongols’u kendinde aşık etmek için bin bir türlü oyunlar yapar ve bu oyunlara kendisi ile birlikte kuzenini de sürüklemiştir. Sara türlü uğraşlar ile sonunda istediğini elde ederek Homongolos’u kendine aşık etmiştir. Fakat bilmediği şeyler vardır. Aslında Homongolos Sara’nın planını anlamıştır fakat anladığı halde Saraya âşık olmasını engelleyememiştir. Sara’yı çok sevmekten korkmuş ve bunun için kendi ölümüne kaza süsü vererek intihar etmiştir. Sara Homongolos’un ölümünden sonra Homongolos’un bir arkadaşına yazdığı ama göndermediği mektupları bulmuştur. Bu mektuplar Homongolos’un tek güvendiği ve arkadaş olarak gördüğü Necdet’e yazılmıştır fakat Necdet yıllar önce ölmüştür. Bu mektupları okurken Homongolos’un geçmişe dair yaşadığı kötü anılarını ve ailesinin onu terk edişini, neden böyle olduğunu öğrenmiştir.

Romandaki Şahıslar ve Olaylar

Sara: Henüz 20 yaşlarında olan, İstanbul’da büyümüş ve durumları iyi olan varlıklı bir ailenin kızıdır. Ana karakterimiz olan Sara son derece özgüveni yüksek, kendisini seven, akıllı ve zeki bir kızdır. Sara farkında olduğu güzelliği ile çevresindeki erkekleri etkileyen biridir.

Homongolos: Gerçek adı Ziya olan, kalpsiz ve duygusuz davranan diğer ana karakterimiz. Ziya kimseyi umursamayan, kadınlara karşı kaba ve ilgisiz davranan, kendisini de pek sevemeyen bir sporcu. Karakterimiz zorlu bir çocukluk geçirmiş, küçük yaşta ailesi tarafından terk edilmiştir.

Paşa Baba: Sara’nın babası Paşa Baba, Erzurum’da Paşadır. Ailesinden uzakta yaşayan Paşa Baba kızını ve karısını seven bir adamdır.

Rıza Bey: Sara’nın düğünü için gittiği kuzeni Vesime’nin babasıdır. Varlıklı ve çok iyi bir insan olan dayısı, Marmara denizi kıyısındaki bir kasabada yaşamaktadır.

Vesime:Vesime Sara’nın çok sevdiği kız kuzenidir. Saf ve iyi kalpli bir kızdır. Sara, Vesime’nin düğününe gideb ilmek için bin bir türlü oyun çevirerek gelmeyi başarmıştır.

Remzi Bey: Sara’nın kuzeni Vesime ile evlenme hazırlıkları yaptıkları nişanlısı. Kendisi Amerika da eğitim almış Ziraat Mühendisidir. Sara’nın gelişi ile ilk başlarda Saraya karşı bir şeyler hisseder gibi olsa da sonrasında böyle bir şey olmamıştır.

Necdet: Homogolos’un yıllar önce ölen arkadaşı. Aynı kaderi paylaştığı arkadaşı Necdet’in ölümünden sonra bile Necdet’e birçok kez mektup yazmış ve mektuplarında Saradan da bahsetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir