Bir Gün Tek Başına

Bir Gün Tek Başına; Vedat Türkali’nin kaleme aldığı siyasal ve aşk konulu roman özellikle 1960 dönemine ışık tutan siyasal bir roman niteliği taşıyor. Romanın konusunu ise Türkiye’nin Demokrat Parti yıllarına sol görüşlü olan Kenan ile Günsel’in yaşadıkları yasak aşk ve ülkede cereyan siyasal olaylar oluşturuyor. Şahıs kadrosu, sürükleyici roman akışı ve karakterleri ile Bir Gün Tek başına Vedat Türkali’nin adeta klasik eserlerinin en temel taşlarından birisini oluşturuyor.

Romanın hikâyeleştirilmiş konusu ve özeti ise şöyle:

Kenan felsefe bölümünü bitiren 39-40 yaşlarında bir adamdır. eşi, Zeynep adında kızı  vardır. 1944 yıllarında siyasi konurla olan hassasiyeti ve Kominizm ile ilgili propagandaları ile gözaltına alınmıştır. Yaşadıkları onu zamanla sakin bir yaşma itmiştir. Yıllardan sonra Kenan memuriyetten de ayrılmıştır. Sonrasında Kenan bir kitap evi açmıştır. Arkadaşı Samet’in kız arkadaşı ile onlar ayrıldıktan sonra ilişki yaşamaya başlayan Kenan, meyhanede arkadaşı vasıtası ile tanıştığı Bu kıza/Günsel’e zamanla duygusal boyutta daha çok bağlanmıştır. Günselde onu çeken şey;  onun da Felsefe mezunu olması ve kanında devrim akan siyasal ideoloji sevdasıdır.

Kenan’ın eşi Nermin’den ayrılmak ister fakat eşi bu durumu kabul etmez. Günsel ve Kenan’ın aşkının yaşandığı yıllarda ise ülke siyasal olarak zor günler yaşamaktadır. Çalkantılı olan bu dönemde Günsel Kenan ‘dan danbir çocuk beklemektedir. Günsel arkadaşları tarafından Kenan’ı aratır ve onun tahkikat sonucunda Polis olduğunu anlar. Bu bilgi onun Kenan’ı terk etmesine neden alır. Buayrılığa dayanamayan Kenan geçirdiği ruhsal problem ve psikolojik kargaşa ile evde eşi Nermin’i ve karısı Zeynep’i dövmeye başlar.

Eşi ve çocukları da onu terk eder. Romanın sonunda ise; Kenan karısı Nermin’i arayarak af diler, Günsel’e de mektup yazarak polis olmadığını söyler. Kenan sonunda intihar ederek romanın acı bir trajedi ile bitmesine neden olur. Bir Gün Tek Başına; dönemin siyasal oluşumuna ışık tutan bir aşk romanı olarak kitlelerce takip edilmekte; eser antolojilerde ilgiyle okunmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir