Bir Genç Kız Yetişiyor – Betty Smith

Kitabın Yayım Maksadı

Bir ailedeki gerek fiziki olsun gerekse de sosyal şartlar ne olursa olsun, bir genç kızın yetişmesinde kızın ailesinin ve yetiştiği çevresinin rollerinin önemine değinerek izah etmek.

Özeti

Roman Nolan ailesinin uzun yıllara dayanan yaşamından 20 yıllık bir zaman dilimini ele alır. Ailenin fertlerinden; babanın adı Jhonny, annenin adı Katia, küçük olan erkek çocuğun adı Neeley ve ondan bir yaş daha büyük olan ablasının adı ise Francie dir. Ailenin babası Jhonny; sarışın, uzunca bir boyu olan, giyim-kuşamına özenen, oldukça yakışıklı bir adamdır. Kendi ailesinden yaşayan tek kişi Jhonny’dir. Jhonny’nin kardeşlerinin hepsi ırsi bir hastalıktan dolayı 30-32 yaşlarında ölür. Anneleri Katia ise; hayatta kimsesi olmayan, bir fabrikada çalışan güzelce bir kadındır. Jhonny ve Katia’yı ortak arkadaşları tanıştırırlar. Birbirlerini ilk görüşte etkilerler ve aşık olurlar. İlişkiler zamanla evliliğe doğru ilerler ve sonunda küçük çaplı bir düğün yaparak evlenirler. Jhonny garsondur ve eve alkollü gelir.

Evin para durumunun çok iyi olmamasından dolayı, Katia fabrikada işe girer ve kazandığı para ile ailenin geçimine büyük oranda katkıda bulunur. Francie ve Neeley daha küçük yaşta hırdavat toplar ve eve para getirirler. Kazandıkları parayı da kumbrada biriktirirler. Amaçları ev sahibi olmaktır. İlerleyen zamanlarda bu para en kötü zamanlarında çok işlerine yarar. Francie artık büyür ve genç bir kız gibi hissetmeye başlar. İki kardeş boş zamanlarında teyzeleri Evy ve Sissy ile geçirirler. Francie topladıkları hırdavatları hırdavatçıya satarken hırdavatçının kendisine sarktığını anlatır. Sonunda işi bırakır. Çocuklar çalışırken aynı zamanda okuyorlardır. Francie okulda çok başarılıdır. Kütüphaneden sürekli kitaplar alır ve okur. Bu alışkanlığı Katia’dan gelir. Katia ve Jhonny ailenin geçimi için temizlik işine girerler. İyi para kazanmaya başlarlar. Ancak Katia tekrar hamile kalır ve 3. Çocuk doğmak üzere iken işi bırakır. İşi tek başına üstlenen Jhonny doğum gecesi okulun temizliğini unuttuğu için okul müdürü tarafından işten çıkarılır. Ailede maddi durumlar tekrardan kötüleşir. Bunun üzerine Katia Sissy’nin ahlaksızlığı yüzünden evden çıkar ve üç katlı bir evi kiralar. Kirasını ödemek için temizlik işine girer ve ailenin reisi konumuna gelir. Çocuklarını oldukça kişilikli ve terbiyeli yetiştirmekten asla geri kalmaz. Büyüdüğünün farkına varan Francie annesine cinsel anlamda bütün meraklarını sorar. Katia kızına ilk zamanlarda kaçamak cevaplar verse de bir süre sonra kızın kenara çeker ve ona gerekli bilgileri vererek gerekli uyarılarını yapar. Bir süre sonra Jhonny aşırı alkol almaktan vefat eder.

Babalarını kaybeden ailede uzun zaman sessizlik hakimdir. Üçüncü çocuk doğduktan sonra Katia çalışamaz duruma gelir. Böylece Francie derslerinde ne kadar başarılı olsa da okulu bırakmak zorunda kalır ve işe girer. Bu sırada küçük kardeşleri Neeley zor da olsa okula yazdırılır. Daha sonra Francie hangi işe girerse girsin başarılı olur. Gazateye işçi olarak girer. Orada herkesten fazla çalışmasına rağmen az maaş almaktadır. Bunun üzerine patronu onun maaşını arttırarak müdürlük teklif eder. Francie bu teklifi kabul etmez. Çünkü o sırada annesi zengin bir koca bulmuştur ve çocuklarının okuma hayalini kurduğu gibi işi bırakıp okula yazılmalarını ister. Annesinin evlendiği adamın adı Miss Garnder’dir. Miss Garnder bir meyhane işletiyordur. Bu sırada Francie üniversiteye, Neeley de liseye gider. Francie çok gazete okumasından dolayı oldukça kültürlenir ve dersler ona çok kolay gelir. Francie okuldan bir takım yalanı aşklar yaşar fakat uzun sürmeden bu tarz yalancı aşklardan uzak durur. Daha sonra lisede tanıştığı Ben ile yakınlaşırlar. Birlikte yarınlara mutlu planlar yapmaya başlarlar. Bu kadar zor şartlarda dahi kişiliğinden ödün vermeyen genç bir kız çocuğu anlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir