Bir Düğün Gecesi- Adalet Ağaoğlu

Konusu

Kitabın içerisinde Türkiye’de 12 Mart olayı olarak tanımlanan olaylardan kesitler yer alır.

Özeti

Olaylar 12 Mart döneminden hemen sonra Ankara Anadolu Kulübü’nde gerçekleşen bir düğün töreni ile başlar. Ayşen daima iktidarın yanında bulunan bir yalaka olan babasından her daim utanç duyar. Annesi olan Müjgan Hanım, Ayşen’in babası ile evlendikten sonradan zengin olduğu için ve cahil olduğu için davranışlarından utanır. Ayşen, kolejde okuduğu dönemlerde gayet zeki ve uslu davranır. Fakat üniversiteye geçtiği zamanlarda 12 Mart olaylarının da etkisi ile kendini bir kaos ortamının içinde bulur. Fakülte çıkışında en yeni araba ile, yapılmış saçlar ve ojeli tırnakları ile Ayşen’i okuldan almaya gelen annesi ve babasının hoş durmayan görüntüsü yüzünden arkadaşları arasında bir mevki edinmesini oldukça zorlar. Bu olaylar sırasında babasının ahbabı emekli tümgeneralin oğlu olan Ercan da Ayşen ile arkadaşlık kurabilmek adına uygun bir ortam yaratmaya çalışsa da Ayşen, Ercan’dan elinden geldiğince kaçar.

Ayşen’in babaannesi olan Fitnat Hanım’ın üç tane yavrusu vardır. Ve üçü de çok başka yollarda hayatlarını kurma yolunda ilerlemiştir. En büyükleri olan Aysel bir marksistir ve üniversitede hoca olarak görev yapar. Aysel’in kocası olan Ömer de yüksek öğretim kurumlarında öğretmenlik mesleğini icra eder. Aysel ile kocası aynı görüşe sahip iki insan olsalar dahi son zamanlarda araları giderek açılmaya başlar. Aynı zamanda bu ikili arasında dile gelmemiş bir ilgi vardır. Lakin her ikisi birden de bu ilgiye geri plana atmak zorunda kalır. Fitnat Hanım’ın en küçük kızı Tezel ise devrimcidir ve aynı zamanda resim yapma sanatını da icra eder. Tezel üniversite yıllarında okumaya devam ederken bi başına İstanbul’a yerleşme kararını alır. Biraz zaman geçtikten sonra ressam olur ve kendini alkole verir. Ömer ile de gayet samimidir.

Ayşen, uzunca bir süre Ercan’ın ısrarlarına göğüs gerse de, üniversitede birkaç olaya karışması sonucunda yirmi gün nezarette kaldır. Ayşen’i bu durumdan kurtaran Ercan’ın babası olduğundan dolayı ve anne ile babasının ısrarlarından ötürü canına tak ettiği için Ercan’ın teklifini kabul eder. Bu gecede geçmişin yad edilmesi, görülmek istenmeyen bakışların göz göze gelmekten kaçınması ve aynı zaman diliminde sahte gülüşler ve kahkahalar kaçınılmaz bir hal alır.

Kitabın Ana Fikri

İnsan şeytan değildir, çevredeki insanlar şeytan olmaya zorlarlar. Hayat şartlarının insanı ne hale getireceği bilinmez ancak insan özünde iyi bir varlıktır.

Kitaptaki Olay Ve Şahısların Değerlendirilmesi

Bu kitapta ilgi çeken bir yön ise karakterler betimleme yapılmadan okuyucuya aktarılmıştır. Kitapta bulunan kişilerin görünümleri hakkında belirgin bir kavram bulunmaz.

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

Mutsuzlukların, çöküşlerin, şüphelerin romanıdır.

Adalet Ağaoğlu’nun kaleme aldığı eserler akıcı ve bir sonraki sayfada neler yazdığını merak ettiren eserlerdir. Yazar edebiyata yaşam kattığı eserlerinde bir konu üzerinde çalışmamış, çeşitli eserler kaleme almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir