Bir Çift Yürek – Marlo Morgan

Kitabın Özeti

Amerikan tıp doktoru olan Marlo Morgan bu yazısında gerçek bir olayı kaleme alıyor. Avustralya yerlileri olarak bilinen Aborjinler ile yolculuğa çıkan Marlo 4 ay sürecek bu yürüyüşte Aborjin topluluğunun hayatına en yakından tanık olur.

Bu yolculukta bitki ve hayvanlarla birlikte yaşama konusunda gerçekten birçok önemli şey öğrenir ve bu süreçte ruhu da inanılmaz bir değişime uğrar. Avustralya’nın alçak gönüllü sahipleri onları yazarı büyük anlayışla karşılıyor ve kendilerinden biri gibi onu kabul ediyorlar. Bu süreçte yazar aynı zamanda yerlilerin inanılmaz şifa yöntemlerine de tanık oluyor ve canlılara yaklaşımlarına karşı olan tutumlarına hayranlık besliyor.

Yazar yerlilerin ayrıca sorunları ile ilgilenmek de ister. Onun bu davranışını gören yerliler ise onu bir toplantıya davet eder, fakat bu toplantı yazarın beklediği gibi bir toplantı olmaz. Bu toplantı dört saat sürecek yolculuğun başlangıcıdır. Kendinden yerlilerin istediği ilk şey ise üstündeki her şeyi çıkarmasıdır. Neredeyse çırılçıplak kalan yazar tüm eşyalarıyla birlikte kutsanır. Lakin bu işlemlerin arkasına da tüm eşyaları yerliler tarafından yakılır. Çünkü bu yolculuk da eşyaların yeri yoktur ve bu yolculuk bir hayat felsefesine resmen bir giriştir.

Bu süreçte yerlilerin hiçbir hırs, kin ve nefret duygularına sahip olmayan yerel insanları gözlemler. Aslında onlar her şeyin farkındadırlar. Ancak bu ön yargılar ve insanları yargılama hiçbirinin ruhunda yer edinmemiştir. Yazar tüm bu doğallığa ve saflığa gerçekten büyük bir hayranlık duyar. Hiçbir nesneye bağlanmayan yerlilere karşı büyük bir saygı duyar.

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

Açıkçası kitabın isminden dolayı bu kitaba biraz ön yargılı bir şekilde yaklaşmıştım. Fakat kitapta da ön yargının ve yargılamanın nasıl bir şey olduğunu görmem de benim için çok manidar oldu. Çünkü bu kitabın konusu aslında bazı negatif duyguların ne kadar da gereksiz olduğunu göstermesiydi. Özetle bu kitap beni çok etkiledi. Çünkü hayatta kaygı duyduğumuz çoğu şeyin aslında ne kadar da boş olduğunu fark etmemi sağladı ve kitap tam anlamı ile ufkumu açtı. Kitabın anlatmak istediğini anlarsanız gerçekten sizin de ufkunuzu açacak bir eser. Yakın çevreme de zaten bu yüzden kitabı her seferinde tavsiye ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir