Bir Bilim Adamının Romanı

Oğuz Atay’ın kendi belirlediği üslubu biyografi türünde de gösterdiği bir eser olan Bir Bilim Adamının Romanı isimli kitabı oldukça ilgi görerek 100 Temel Eser arasına girmeyi başarır. Atay’ın kendi hocası olan Prof. Mustafa İnan’ın hayatını kaleme almasıyla oluşan bu kitap biyografi türünde Türk Edebiyatında ortaya çıkan en önemli eserlerden biri olarak bilinir. Bu nedenle kitap Türk Edebiyatının yapı taşlarının toplandığı 100 Temel Eser içerisine alınarak başarılı olduğunu ispatlar.

Oğuz Atay’ın Hayatı

Roman ve hikaye yazarı olan Oğuz Atay, 12 Ekim 1934 yılında Kastamonu’da dünyaya gelir. Okul hayatı oldukça başarılı bir şekilde geçen Atay, yükseköğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Fakültesinde okuyarak tamamlar. Okulu başarıyla bitirdikten sonra çalışma hayatına atılır. Bu dönemde İstanbul’da Baylan Pastanesi’nde edebiyat çevresiyle tanışır. Onat Kutlar, Ferit Edgü ve Demiz Özlü ile tanışır. Askerlik döneminde Pazar Postası Dergisi çevresiyle arkadaşlığı başlar. 1961 senesinde Fikriye Fatma Gürbüz ile evlenir ve bu evlilikten bir kızı olur. 1967 yılında evliliği biter ve Beyoğlu çevresinde bir yere taşınır. Oğuz Atay’ın biyografisini yazan Yıldız Ecevit yazarın hayatını gençlik, evlilik ve yazarlık olarak üçe ayırır. Bu üç evrenin Atay’ın hayatında önemli tesirlerinin bulunduğunu vurgular.

Oğuz Atay’ın Edebi Kişiliği

Oğuz Atay’ı hayatı boyunca en çok etkileyen yazar Dostoyevski olmuştur. Dostoyevski’nin eserlerinden etkilendiği yazdığı roman ve öykülerde görülebilmektedir. Atay’ın eserlerinde ruhsal bunalım ve kimlik arayışı en sık rastlanan konulardır. Türkiye’de ilk postmodern kitap olan Tutunamayanlar ile edebiyat dünyasında tanınmaya başlar.

Doğu ve Batı arasında sıkışıp kalan yazar çok yönlü kişiliğiyle Türk edebiyatına yön vermeyi başarır. Yazdığı eserler dönemi içerisinde çok fazla tartışılmış ve çok eleştirilmiştir. Özellikle Tutunamayanlar çok farklı bulunmuş ve anlamakta zorlanılmıştır.Bir Bilim Adamının Romanı isimli biyografi kitabıyla ise hocası Prof. Mustafa İnan’a olan saygısını dile getirir.

Bir Bilim Adamının Romanı’nın Önemi

Genç yaşta ölen Prof. Dr. Mustafa İnan’ın hayat hikâyesini konu alan Bir Bilim Adamının Romanı isimli kitap dönemi içerisinde en çok konuşulan biyografi kitaplarından biri olmuştur. Oğuz Atay’ın hocası olan Prof. Dr. Mustafa İnan dünyaca bilinen bir bilim insanıdır. Aydın bir kişiliğin yetişmesi ve bilim insanı oluşunu gözlemleyen kitap Türk edebiyatı için oldukça önemli bir biyografi eseridir. Eserin 100 Temel Eser içerisine de alınması başarısını tüm edebiyat camiasına kanıtlamıştır. Bir bilim adamı yetiştirmenin önemini anlatan roman Oğuz Atay’ın en önemli eserlerinden biri olarak bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir