Bilinmeyen Sular Kitabının İncelemesi ve Konusu

Bugün yazımızda sizler için Bilinmeyen Sular kitabının incelemesine yer vereceğiz.

Bilinmeyen Sular Kitabının İçeriği

Bilinmeyen Sular kitabının içeriği 10 ayrı öyküden oluşmaktadır. Öyküler birinci tekil şahsın ağzından anlatılmış. Yalın anlatımıyla okuyucuyu zorlayacak söz sanatlarından uzak durulmuş. Aslında yazar her öyküyü günümüzün sorunlarından biri olan aitlik meselesine bağlamış. Bazen zamana bazen de mekâna aitliği ele almış. Aitlik kavramını farklı pencerelerden incelemiş.

Yazar, modern zamanın insanlarında görülen bağından, kültüründen, tarihinden, benliğinden kopmalarını bu güzel öykülerle dile getirmiş.  Aynı zamanda öykülerinde günlük hayatta karşı karşıya kaldığımız fakat kabullenemediğimiz birtakım olaylara ışık tutuyor. Yine günümüz sorunlarından biri haline gelen iletişimsizlik konusuna öykülerinde yer vermiş. Kitapta kahramanların çevreleriyle iletişimsizliği bazen kendileriyle iletişimsizliği dikkat çekiyor. Yazar kitaptaki her öykünün başına Pink Floyd grubuna ait şarkılardan bir söz ekleyerek öykülerle müzik arasında bir bağ da kurmuş. Sanatını müzikle birleştirerek birden fazla duyguya dikkat etmeye çalışmış.

Kitaptan Bazı Öyküler

Bu kısımda sizler için kitaptan bazı öyküler ele alacağız. Öykülerin tamamı değil de birkaç cümle ile neler anlattığından bahsedeceğiz. İlk olarak Bataklık Balığı öyküsü bir ressamın itibar kaybetme durumunu ele alarak ait olamama konusuna dikkat çekmiş. Kırk Saniye ise bir çocuğun kuşları çatıya hapsederek onları zorla bir yere ait etmeye çalışması ve başarısızlığı üzerine kurulmuş. C Blok Daire 10 öyküsü kitapta en beğenilenler arasında. Bu öyküde bir yere tayini çıkan bir görevlinin yeni yerine tutunma çabası gözler önüne seriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir