Beyaz Gemi – Cengiz Aytmatov

Kitabın Adı: Beyaz Gemi

Kitabın Yazarı: Cengiz Aytmatov

Yayınevi: Ötüken Neşriyat

Basım Yılı: 1991

Kitabın Özeti

Küçük bir vadide sadece üç ev vardır. Vadiye ara sıra gelen Maşin Mağaza denilen bir araba vardır. Bu arabadan iyi niyetli dedesi ona küük bir çanta almıştır. Çünkü gelecek yıl çocuk okula başlayacaktır. Çocuk bu iyi niyetli dedesinden masal dinlemeyi de çok sever. Özellikle de Boynuzlu Maral Ana masalını çok sevdiği için de artık bu masalı ezberlemiştir.

Bir gün çocuk vadide oynarken yakınlardan geçen bir arabayı fark eder. Çocuğu da fark eden araba hemen durur. Şoför kendisinin de Boynuzlu Maral Ana soyundan geldiğini söyler ve oradan ayrılır. Bugünün gecesinde felaket bir tipi olur ve çocuğun konuştuğu şoför dedenin kapısını çalar ve arkadaşları ile bu eve sığınırlar. Çocuk bu süreçte hasta olmuştur ve akşamdan beri yataktadır. Tomruk çıkarmaya giden Dede, Orozkul ve diğerleri dağdan inerler. Çocuk bu sırada seslerden uyanır ve maralların öldürüldüğünü öğrenir. Buna çok üzülen çocuk balık adam olarak babasına gidebileceğini düşünür ve koşarak kendini dereye atar. Ancak akıntının hızı ile çocuk derenin içinde gider ve hiçbir zaman da balık olmayacaktır.

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

Kitabın yazarı Kırgız asıllı Cengiz Aytmatov’dur. Yazarın çocukluk yılları ikinci dünya savaşına denk gelmiştir. Bu yüzden eğitim hayatı savaş yüzünden sekteye uğramıştır. Ancak savaştan sonra yazar Ziraat Enstitüsü’nü bitirmiştir. Fakat bu bölümü bitirmesine rağmen edebiyattan etkilenmiş ve Devlet Edebiyat Enstitüsüne başvurmuştur. Yazarlık hayatı boyunca çok güzel eserlere imza atmıştır. Yakın zamanda, 10 Aralık 2008’de Almanya’da rahatsızlanmış ve hayata gözlerini yummuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir