Besin Paradoksu – Steven R. Gundry Kitap İncelemesi ve Konusu

Steven R. Gundry’nin yazmış olduğu Besin Paradoksu kitabı karşımıza çıkarken içeriğinde bulunan bir Protein çeşidi olan lektinlerden ve lektinlerin sağlığımız açısında bizleri ne gibi etkileyeceğinden bolca bahsetmektedir. Bu zamana kadar birçoğunuz sağlıklı olduğunuzu zannediyorsunuz ve aslımda nasıl olur da birçok besinin bizi hasta ettiğini öğrendiğinizde oldukça şaşkınlıkla karşılayacaksınız. Fakat Doktor Gundry’nin anlattıklarını okuyup öğrendikten sonra ihtiyacınız olan ve hayat kurtaracak bir takım mantığı bilgi edindikten sonra işiniz oldukça kolaylaşacaktır.

Besin Paradoksu Ve Üslubu

Besin Paradoksu kitabı bizi hasta eder bir takım besinlerin olduğunu ve bunların neler olduğunu okuyucuların karşısına kolay bir dille sunuyor. Örnek verecek olursak domates meyvesi bazı insanların neredeyse her gün yediği bir besindir. Fakat Domatesin içinde yer alan lektinden dolayı insan sağlığı için bir hayli zararlıdır. Domatesin lektinden arındırılması için kabuğundan ve çekirdeklerinden arındırılması gerekiyor. Ve böylece yenilebilir bir hale geliyor.

Doktor Gundry özellikle yazısına domates ile başlayarak genel anlamda neredeyse herkesin beslenme planına muhakkak eklediğinden domatesin yanlış yenildiğini gözler önüne sermiştir. Bu gibi hayat kurtaran bilgiler arıyorsanız, bu kitapta aradığınız çoğu bilgi mevcuttur. Ve içeriğinde tahıllardan da bahsedilmiştir. Buğdayda bulunan lektinin ise son yıllarda özellikle yemekten kaçınılan gluten olduğunu anlatmıştır.

Gluten de bir lektin çeşidi olup buğdayda ve buğday ürünlerince bolca bulunmaktadır. Sizce insanlar neden sadece glutenden uzak durdu? Geriye kalan onca lektin varken insanların odak noktası sadece gluten olduğundan değiniliyor. Birçok diyetisyenin kitaplarında beslenmeye dair bilgiler bolca mevcut. Fakat bu kadar özel bilgilerin bir arada olduğu bir kitabı başka bir şekilde bulmanız pek mümkün değil. Bu kitabı okumaya başladığınız andan itibaren eminim ki siz de lektin diyetine gireceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir