Beş Sevim Apartmanı Kitap Özeti ve İncelemesi

Dünya sıkıcı ve insanların hayatları monoton gibi gelir. Her zaman belirli bir rutinin içinde akmak zorunda olan hayat, insanın üretkenliğini baltalar ve sıkıcı aynılığı vasıtasıyla hayat ritmini durma noktasına getirir. Hayatı bu kadar sıkıcı olan insanlar, tarihin eski dönemlerinden beri kendilerini önemli hissetmek ve hayatı daha eğlenceli hale getirmek için, görünmeyen iyi ve kötü ruhlara inanarak, hikayeler yarattılar. Genellikle benzer ortamlarda, benzer insanlar ve yaratıklarla bezenen bu hikayeler, insanların heyecan ihtiyacını karşılayarak onları bu monoton hayattan kurtardı. Beş Sevim Apartmanı, bu hikayelerin modern bir yeniden okuması.

İstanbul’da doğan, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren ve gazeteci olarak hayatına devam eden Mine Söğüt, modern şehir yaşamı hakkındaki kitaplarıyla, çağdaş edebiyatımızın önemli sanatçıları arasına girmeyi başardı. İstanbul sokaklarını gözlemleme yeteneğiyle ve kıvrak edebi diliyle aktaran Söğüt, hikayeleri ve romanlarıyla şehir yaşamını farklı bir bakışla yansıtmak konusundaki başarısıyla beğeni topladı.

Özet

Mine Söğüt’ün gözlem yeteneğini ve başarılı üslubunu gösterdiği kitaplarından birisi olan Beş Sevim Apartmanı, Beyoğlu’nun Pürtelaş Mahallesi’ndeki, romanla aynı adı taşıyan apartmanda yaşananları konu alıyor. Yazarın ilk romanı olan kitap, Beş Sevim Apartmanı’nda yaşayan beş apartman sakininin yaşadığı fantastik hikayeleri anlatan beş hikaye ve Doktor Samimi’nin günlüğünden aktarılan altıncı bölümü içeriyor. İstanbul’un bu gözde semtinde yaşanan fantastik maceralar, mizahi bir dil ve akıcı bir üslupla sürükleyici bir deneyim sunuyor.

Cinler ve periler aleminden gelen kahramanların, bu modern ve neredeyse sıkıcı derecede olağan apartmanı birdenbire fantastik bir evrene ışınlıyor. Fantastik canavarlar, olağan hayatların karşılaştığı olağanüstü maceralar ve inanılan mucizelerin değiştirdiği olasılıklar, Beyoğlu sokaklarındaki bu hikayeyi paletin bütün imkanlarıyla renklendiriyor. Sürekli yükselen tempo, gerçek, samimi ve içten karakterler, onların bir o kadar gerçek tavırları ve profilleriyle daha da renkleniyor. Neredeyse film izleme deneyimi sunan kitaplardan birisi olan Beş Sevim Apartmanı, okuyucusunu yönetmen koltuğuna oturtuyor ve hikayeyi onunla beraber yazıyor. Sessiz film, okurun iç konuşmalarıyla ses ve renk kazanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir