Bedel – Kenneth Goddard

Bedel KennethGoddard isimli yazar tarafından kaleme alınmış olan bir kitaptır ve oldukça sürükleyici bir tema etrafında olaylar şekillenir. Kitabın yayım maksadı; yeraltı dünyasının farkına varılabilmesi adına gündeme gelmesidir. Kitabın özeti, kitabın içerisinde öne çıkan ilginç karakterler ve sürükleyici olaylar dizisi hakkında yazımızın devamında önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Bedel Kitabının Özeti

Bedel kitabının özeti ile ilgili olarak kitabın bir üniversite öğrencisinin ölümü ile başlayıp sürükleyici olaylar dizisi şeklinde devam ettiğini söyleyerek söze başlayabiliriz. Uyuşturucu satmak zorunda olan zeki ve çalışkan bir üniversite öğrencisinin patronu tarafından öldürülmesi ile her şey başlar. Öldürülmesine neden olan şey ise; satmak zorunda olduğu uyuşturucuların birazını kendisi için ayırmasının anlaşılmasıdır. Doktor Isaac oldukça başarılı bir kimyagerdir. Kimyager profesörü olan Dr. Isaac bir konferansında uyuşturucu taciri olan ve psikopat bir katil olarak nitelendirilen Jimmy Pilgrim’in üzerindeki dikkatini oldukça arttırır. Tam da bu vakitlerde, gençleri zehirlemekte olan ve etkisi git gide artan bir uyuşturucu maddesine karşı, devlet yetkilileri bir savaş başlatır. Çok gizli bir federal teşkilatın kurulması için devlet yetkilileri TomFogarty’e görev verir. TomFogarty ise daha önce işinde hiç açık vermemiş olan ve işlerinde çok iyi olan 5 tane federal ajanını evinde toplayıp onlara gereken bilgileri vermiştir.

Bedel kitabının özeti, Locotta ve yardımcıları ile ilgili devam eder. Uyuşturucu şebekesinin baş patronu olan Locotta’nın yardımcıları olan 3 patron vardır. Bu 3 patrondan en acımasızı ise Pilgrimdir. Pilgrim’in ise kendisine bağlı dokuz adamı vardır. Pilgrim in Dr. Isaac’ı kendisi için çalışmak konusunda ikna etmek çok da zor olmamıştır. Ona üniversitede kazandığı paranın misli ile teklifte gelir. İstediği bileşenleri yapabilmesi halimde büyük bir ikramiyeyi de kazanacağını ona söyler. Dr. Isaac çok rahat bir şekilde kabul eder. Çünkü kendisi için mükemmel karı olan bir iştir. Pilgrim ise doktordan uyuşturucu maddelerle aynı özellikte olmayan fakat daha da etkili bir madde üretmesini ister ondan. Federal ajanlar ise operasyona uyuşturucu tacirlerinden ilk Pilgrim den başlar.

Bedel kitabının özeti, bu aşamadan sonra Pilgrim ismi etrafında devam eder. İlk olarak Pilgrim’ın satıcıları arasındaki en saf olanını hedef görürler. Bylighter adlı satıcı ile yakın temasa geçen federal ajanlarından 2 tanesi bir aksilik ile Pilgrim’in sağ kolu olan katil Raynee’nin kurnazlığı yüzünden feci şekilde öldürülür. Federal ajanlar ölen arkadaşlarının üzerine durumun ciddiyetini iyiden iyiye anlamaya başlar. Bylighter, yani diğer adı ile Gıcırtı, bir yargıcın evini soymaktan yakalanır. Olay mahkemeye taşınmasın diye avukata rüşvet veren uyuşturucu timi Gıcırtı’yı bu durumdan kurtarır. Gıcırtı’dan elde edilen bilgiler uyuşturucu taciri olan Pligrim’in sonunu getirecek niteliktedir. Uyuşturucu timi federal ajanlar patrona ulaşmayı başarır. Bu esnada Dr. Isaac A-17 adında bir uyuşturucu geliştirir ve bu uyuşturucu her yere kısa sürede yayılır. Bu sırada ölümler birbiri ardından gelmektedir. Bunun üzerine Patronlar Locotta, Pilgrim ve Raynee uyuşturucu timi tarafından yakalanır ve adalete teslim edilir. Kısa zaman sonra uyuşturucu baronları da tutmuş oldukları avukatlara büyük para yedirerek kendilerini beraat ettirirler. Daha sonra eski işlerine geri dönmeleri için Locotta işleri koordine ederek emirleri verir. Federal ajanları ne olduğunu anlayamazlar ve tüm olanlara kayıtsız kalırlar. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra ise Locotta ve Pilgrim’in bir arazide öldürülmüş olarak cesetleri bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir