Bay Alkolsüz Zamanlar- Halit Çapın

Konusu

Kitapta yazar kendinin bir zamanlar alkol bağımlısı olduğunu ve genç bir kızın uyuşturucuya başlama örgüsünü anlatır. Bağımlılığın oldukça iyi betimlendiği bir eser olarak yer edinmiştir.Bu konular dışında kitapta anlatılan farklı konulara da yer verir.

Özeti

Kitabın ana karakteri olan yazar alkolün tesiri ile kendini kaybeder. Alkollü iken yaptığı şeyleri hatırlamaz. Karısı bu olayların önüne geçemediğini fark eder. Çocuğu ile birlikte evini terk eder. Alkol bağımlısı olan yazarın, kardeşi olaya el atar. Durumu kendi başına düzeltemeyeceğini anlayınca yazarı hastaneye kaldırır. Yazar hastanede bu süre zarfı boyunca tedavi edilir ve bakımı sağlanır. Ama artık alkol yüzünden bir ailesi kalmamıştır. Çevresindeki herkes yazarı terk etmiştir. Durumu bu kadar kötüyken iyi bir olay gerçekleşir. Milliyet gazetesinden kendine bir iş teklifi gelir. Böylece Milliyet gazetesinde yazar olarak işe başlar.

Kendi yazarlığına ayrılan gazetenin bir köşesinde alkol ve uyuşturucu bağımlılarına ithafen yazmaya başlar. Bu olaylar yaşanırken uyuşturucu bağımlısı olan genç bir kız yazara ulaşır. Yazar kendisine röportaj teklif eder. Genç kız röportajlarında uyuşturucunun ne kadar kötü etkilediğini bildiğini söyler. Fakat tüm çabalarına ve tedavilerine rağmen uyuşturucudan kurtulamamıştır. Genç kız birden bire ortadan kaybolur. Bu yüzden de röportajları yarım kalır. Yazarın köşe yazılarının okurların dikkatini çeker. Kendisine gösterilen ilgi giderek artmaya başlar.

Ana Fikri

İnsanın herhangi bir şeye bağlanmasını ve ondan kopamamasını onu çok değişik bir varlık yaptığını anlatır.

Kitaptaki Olay Ve Şahısların Değerlendirilmesi

Halit Çapın: Zamanında alkole bağımlılığı olan ve bundan kurtulmayı başaran kişi.

Kitap Hakkındaki Şahsi Görüşler

Kitabın içeriği biz okurlara bir şeyler öğretmek adına yazılmıştır. Bundan dolayı güzel bir çalışmadır. Yazar açık ve sürükleyici bir üslupla kitabını yazmış. Okurken akıcı bir şekilde zorluk çekmeden okunur.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

Halit Çapın,1936 yılında Türkiye’nin batısında bulunan Çanakkale ilimizde doğdu. Yazar eğitim hayatının bir bölümünü 1957 senesinde bitirmiş olduğu Gazetecilik Yüksek Okulunu tamamlayarak taçlandırır. Gazeteciliğe öğrencilik yıllarının getirmiş olduğu zorluklar neticesinde Tercüman’da 1956 yılında muhabir olarak başlar. Daha sonraları da Milliyet Gazetesi’nde çalışmalarını sürdürür.

Buradan ayrılarak Yeni Ortam’da gazetecilik mesleğini icra eder. Bazı durumlardan ötürü mesleğine ara vermek zorunda olan yazar tekrar Milliyet Gazetesi’nde görevine devam eder. Buradan da ayrılarak 1986 yılında Güneş Gazetesine geçer. Yazar kendine has yazdığı yazılar ve yaptığı röportajlar sayesinde insanlara kendini tanıttı. Farklı gazetecilik kurumlarından 14 tane ödül takdim edildi. Bay Alkolsüz Takdimimdir 1982 yılında ele aldığı ilk eserdir. Bu kitabın ardına Bay Alkolsüz Zamanları 1985 yılında kaleme aldı. Ve üçüncü eseri olan Benim Akşam Sefalarım’ı 1990 yılında yazmış olup şu zamana kadar üç eseri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir