Barbaros Hayrettin Geliyor- Feridun Fazıl Tülbentçi

Özet

Barbaros, 1473 yılında gerçek ismi Hızır olarak doğmuştur. Dört kardeş olan Hızır’ın diğer kardeşlerin ismi İshak, Oruç veİlyasdır. Hızır ve İlyas bu 4 kardeşin en küçükleridir. Bu dört kardeş Deniz ticareti ile ilgilenmekteydi. Hızır ile İlyas ise Selanik bölgesinde Ticaret yapıyordu. Büyükleri İshak ise kenedi yurtlarında bekliyordu. Hızır ve İlyas günlerden bir gün korsan saldırısına uğruyorlar ve bu saldırıda ölüyor, Hızır ise tutsak ediliyor. Bir şekilde ellerinden kaçmayı başaran Hızır, ticareti bırakıyor ve korsan olmaya karar veriyor.

Akdeniz’den bu yolculuğa çıkarak öncelikle kardeşi İlyas’ın intikamını aldı ve pek çok kez Rodos korsan gemisini altüst etti. Bu sırada abisi olan Baba Oruç ise isminden çok bahsettirir olmuştu. Hristiyan gemilerini vuruyor ve ganimetleri topluyordu. Avrupalılar kırmızı sakalından dolayı Barbaros adını takmışlardı fakat Baba Oruç ölmüş ve bu ün kardeşi Hızır’a geçmişti.

 İki kardeş olarak Müslümanlara zulmeden İspanyol gemilerinin hiçbirini rahat bırakmadılar ve İspanyollar ile girdikleri bir savaşta Baba Oruç kolunu kaybetti. Kuzey Afrika’ya hükmeden Barabaros, İspanyollar tarafından Afrika sahillerinden atılmaya çalışıldı ve karaya asker çıkardılar. Bu savaşta abisi Baba Oruç’u ve İshak öldüler. Bu yaşanan acılardan sonra Barbaros kimseye göz yummuyordu. Barbaros sayesinde Akdeniz’e hükmedilmişti. Barbaros bir müddet sonra Sinan Reis, Aydın Reis, Salih Reis ve Turgut Reis de Barbaros’un himayesine gitmiştir.

 Yavuz Sultan Selimin ölmesiyle birlikte tahta Kanuni Sultan Süleyman geçti. 1533 yılında ise Barbaros’u İstanbul’a davet etti. Davette icabet eden Barbaros ve Kanuni Sultan Süleyman konuşmaya başladılar. Kanuni Sultan Süleyman, Barbaros’a Amiral Andora Doria’yı sordu. Barbaros ise ‘’ Siz emredin ben gemilerini havaya uçurayım. Her yerde onları arıyorum ‘’ Diyor bunun üstüne Kanuni Sultan Süleyman: Sen bu işin en hayırlı oğlusun, bundan böyle senin adın Hayreddin olsun diyor. Osmanlı Donanmasının Kaptan-ı Deryalığına tayin ediliyor.

Yazar Hakkında Bilgi

 1912 yılında doğan Feridun Fazıl Tülbentçi Vefa Lisesi’ni ve Yüksek Ticaret okullarını okudu. İstanbul Radyosu’nda görev alan Feridun Fazıl Tülbentçi aynı zamanda da Cumhuriyet, Vatan, Hürriyet, Ulus gazetelerinde çeşitli yazılar yazdı.

Yazıları

Barbaros Hayrettin Geliyor,Cem Sultan,Şah İsmail,Geçmişte Bugün, Hürrem Sultan,İstanbul’un Fethi,Sultanların Aşkı,Türk Atasözleri ve Deyimleri,Türk Tarihinden Sayfalar,Tarihe Şan Veren Türk,Turgut Reis,Yavuz Sultan Selim Ağlıyor,Şanlı Kadırgalar, Kanuni Sultan Süleyman, Büyük Türk Zaferleri,Osmanoğulları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir