Balzac-Vadideki Zambak

Honore de Balzac, kimdir? Yazar, 20 Mayıs 1799 tarihinde Fransa’da dünyaya gelmiştir. Fransız oyun ve roman yazarıdır ve Avrupa edebiyatının realizm akımını yaratan sanatçı olarak bilinmektedir. Üretken bir yazadır ve 100’den fazla roman kaleminden çıkmıştır. Eserlerinde Dante’nin İlahi Komedya eserinden esinlenmeler görülür. İnsanlık Komedisi adını verdiği eserinde ise bütün eserlerini bir araya getirmiştir.

Yaşamı boyunca borç içinde yaşamıştır ve ölümünden sonra üne kavuşmuştur. 4 yaşına kadar bir yetimhanede büyümüştür daha sonra ailesine verilmiştir. Balzac, iyi bir eğitim alıp hukuk okumuştur. Balzac’ ın asıl ilgi alanı ise edebiyat ve yazarlık olmuştur. Ailesine yazar olma isteğini anlatmış ama bu konuda ailesi ile fikir ayrılığı yaşamıştır. Yazarın ilk çalışması Cromwell isimli tiyatro oyunu olmuştur. Yazar, kaleme aldığı bu eserinde, ailesi ile yaşadığı iç çekişmeleri ve sorunları anlatmıştır. Bu yapıtından sonrada roman türüne yönelmiştir.

Eserin Konusu

Honore de Balzac, Vadidek Zambak; Paris’in en güçlü kadınlarından olan, kocasından beklediği mutluluğu görmeyen ama kocasına da ihanet etmeyi kendisine yakıştıramayan Madam Henriette ile asil bir ailenin mutsuz evladı olan Genç Felix’ in aşklarını ve erdemlerini sorgulayan bir eserdir. Madam Henriette, Felix ile tanışmıştı. Paris’ te bulunan aristokrat ile de tanıştırmıştır. Felix ile Madam Henriette’ nin birbirini çeken çok güçlü duyguları vardı. Henriette ahlaklı ve iffetli bir kadındır. Üstün vasıflara sahip olsa da kocasıyla yaşadığı mutsuz hayatını bir türlü baskılayamaz.

Felix’e karşı yoğun hisler duyar ancak evli olmasından dolayı bu ilişkiyi ne kendisine yakıştırabilir ne de kocasına ihanet etmeyi göze alabilir. Bunu yalnızca kalben değil mantık olarak da idrak edemez. Madam Henriette’nin zengin ancak kendi hislerine karşı duyarsız olan bir adamla olması onu yeterince mutsuz etmektedir. Felix’e olan aşkını daha fazla dizginleyemeyen Madam Henriette, Felix’le birlikte olabilmek için ihanet etmek yerine kocasından ayrılmaya karar verir. Felix’e akıl hocalığı yapan ve yükselmesi için yol gösteren Madam Henriette, yeni kocasının kendisine olan ihaneti ile yıkılır. Mutsuz bir ilişkiden daha mutlu olacağı bir ilişkiye yelken açtığını düşünen kadın, hiç ummadığı bir ihanetle karşılaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir