Bahattin Özkişi- Sokakta

1928 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Bahattin Özkişi ortaöğretim tahsilinin ardından Sultanahmet Sanat Enstitüsüne kaydoldu. Sanat enstitüsüne gittiği yıllarda hikâyeler yazmaya başladı. Yeşilköy havaalanında çalışırken birçok usta sanatçıyla tanışıp onlardan ders alam fırsatı buldu. İnsana ait olan herşey onda bir mana taşıyordu.Doğuştan ince ruhlu, temiz ahlaklı yaratılmıştı.  Tasavvufî eserlerin yanında psikoloji, tarih, edebiyat, sosyoloji kitapları eksik olmazdı. Onun için bunlar dünya servetiydi.

Genç yaşlarından itibaren yazılar yazmış fakat yazdıklarını beğenmediğinden dolayı hikâyelerini bitirememiştir. Genellikle roman denemeleriyle uğraşmıştır.1959’da yılında “Bir Çınar Vardı” adlı kitapçıkta  30 hikayecikten meydana gelen  hikayelerini toplamıştır.. Bu kitapçık otuz hikâyecikten meydana geliyordu. 1950-1965 yılları arasında mizah öykülerini Akbaba dergisinde yayımladı.1970-1971 senelerinde Köse Kadı gibi Uçdaki Adam ve Sokakta adlı romanları, 1970 ila 1971 tarihleri arasında yayımlanmıştır. Hikâyelerini, tekrar gözden geçirip editleyerek Göç Zamanı adıyla yayımladı. 1975 yılında hayatını kaybetti.

Sokakta Romanı İncelemesi

Bahattin Özkişi, Sokakta romanı ile 1975 yılında Peyami Safa Roman Yarışmasında başarı ödülüne layık görülmüştür. Ödülü aldıktan sonra Özkişi, romanını yayımlamıştır. Özkişi romanında yanlış batılılaşmanın sonucunda geleneklerine, dini ve ahlaki değerlerine, inançlarına tutkun sosyal bir çevrenin değişimlerini anlatmıştır. Romanda son yüz elli yılın toplumsal yaşamı ele alınmaktadır. Sokak insanları üzerinden ülkemizde meydana gelen yozlaşamayı, yanlış modernleşmeyi, insanın özüne yabancılaşmasını irdelemiştir. Değişmiş ve kendi değerlerine uzaklaşan insanlığın dramı konu edilmiştir.

Sokakta adlı romanda sokağa tutulan fener aslında ülkemizde meydana gelen değişimleri aydınlatmak, göstermek için tutulmuştur.Romanda, milli değer ve inançlarımızın kayboluşunu ve bu kayboluşun ardında ki öfke dile getirilmiştir. Eserin anlatımında cin ve şeytanlar gibi olağanüstü öğeleri içeren bir anlatım şekli bulunmaktadır. Eserde bulunan herşey tuhaftır. Sokaklar,tanıklar,suç aletleri,şeytana tapanlar,adamlar hepsi tuhaftır. Eser Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okunması ve ders çıkarılması için 100 Temel Eser listesine alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir