Backlight Kitabının İncelemesi ve Konusu

Türkçesi Arka Işık anlamına gelen Backlight adlı kitap, Kanji Hanawa tarafından gerçek bir hayat hikâyesinin ele alınışını anlatmaktadır.

Kitabın İncelemesi

Kitabın incelemesi üzerinde duracak olursak gerçek bir hikâyenin olağandışı gidişatı gözler önüne serilmiştir. Akutagawa Ödülü adayı olan alanında usta kısa öykü yazarı Kanji Hanawa tüm gerçekliğiyle hikâyeye kitabında yer vermektedir. Düşündürücü ve ilgi çekici olan kendisine masal gibi gelen hikâye, altı yıllık bir süre zarfında kuzey Japonya’nın ayı yaşayan ormanlarında kaybolan yedi yaşındaki bir çocuğun gerçekçi hikâyesini aktarmaktadır. Çocuğun kaybolması 2016 yılında ebeveynleri tarafından ormana bırakılmasıyla başlamaktadır

Bir çocuk ebeveynleri tarafından Japonya’nın kuzeyinde yer alan Hokkaido dağlarında mevcut olan bir yolun kenarına yalnız bırakılmaktadır. . Ablasına taş atmasıyla, yaramazlık yapmış olması düşüncesiyle ailesi tarafından cezalandırılmak için bırakılan, bir çocuğun macerası gözler önüne serilmektedir. Çocuğu bırakan aile, kısa bir süre sonra döndüklerinde çocuğu bulamamaktadırlar. Arama ekipleri arasında Psikoloji Profesörü Ishida, da görevli olarak yer almaktadır.

Günler geçtikçe arama devam ettirilmiş ve dâhil olan insan sayısını binden fazla olduğu üzerinde durulmaktadır. Psikoloji Profesörü Ishıda ve arkadaşları, çocuk bulunduktan sonra bulunduğu yer ile ilgili teorilerde bulunurlar. Bu teoriden yola çıkarak Japon ruhunun kalbine kadar kendi düşünce yolculuklarını tamamlamaya çalışmaktadırlar. Japon ruhunu, rahat ve güvenliğin çoğunlukta olduğu yönünde değerlendirmektedirler. Bunun üzerine analizler yapar ve tartışmaktadırlar. Backlight ile yazar tarafından ortaya çıkan acil bir durum etrafında şekillenen kültür aktarılmaya çalışılmaktadır. Bir kültüre ve bir ülkeye karmaşık ve zorlu bir bakış üzerinden ilerletilmektedir. Gerçek bir hikâyeden aktaran Kanji Hanawa, çağdaş Japon yazarlarındandır. Bu kitap, Red Circle Minis adlı yazarın Japonya ile ilgili olan kısa büyüleyici kitap dizisinin bir parçası olmaktadır. Kanji Hanawa, Minis adlı yazarın kitap dizisi için bu kitabı ele almaktadır. Özel olarak yazılan ilk baskı olmaktadır ve eser ilk önce İngilizce yayınlanmış olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir