Aziz Nesin – Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Aziz Nesin’in en önemli eserlerinden biri olan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz isimli eser 1977 yılında yayınlanmıştır. Bürokrasinin ve toplumun çarpık taraflarını anlatan kitap iğneleyici bir dille kaleme alınmıştır. Devlet tarafından yaşadığına inanılmayan bir karakterin başından geçen komik olayları anlatır. Dönemi içerisinde büyük bir başarı ve eleştiri tufanına maruz kalan kitap 100 Temel Eser içerisine alınmasıyla birlikte edebi hayattaki varlığını ölümsüzleştirmiştir.

Aziz Nesin’in Hayatı

20 Aralık 1915 tarihinde dünyaya gelen Aziz Nesin İstanbul’un iyi okullarında öğrenim görmüş ve Ankara’da Harp Okulu’nu da bitirerek asteğmen olmuştur. Askerlikten 1945 yılında ayrıldıktan sonra gazeteciliğe başlar. Yedigün Dergisi ve Karagöz Gazetesi’nde redaktörlük ve yazarlık görevini üstlenir. Sabahattin Ali ile birlikte çıkardığı gülmece dergisi yüzünden gözaltına alınan Nesin, dört ay tutuklu kalır. 1952 senesinde Oluş Kitabevi isimli dükkânı açar ve evlere gazete dağıtır. Daha sonra yazdığı eleştiri ve güldürü metinleri nedeniyle yeniden yargılanarak 1955 senesinde tutuklanır.

Yeni Gazetesi’nde yazdığı köşe yazılarıyla ismini duyurmaya başlayan Nesin uluslararası gülmece yarışmasında birincilik ödülüne layık görülür. Birçok ödüle layık görülen yazar, kazandığı bir ödülü devlet hazinesine bağışlar. Özellikle Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz isimli kitabıyla tanınan yazar eserlerinde güldürürken düşündürmeyi amaçlamıştır.

Aziz Nesin’in Edebi Kişiliği

Aziz Nesin çok üretken bir yazar olması nedeniyle onun için “boyu kadar kitap” yazdığı söylenir. Mizah yönü çok kuvvetli olan yazarın eserlerinde eleştiriler çok sert bulunduğu için birçok defa yargılanmıştır. Kitapları yaklaşık 6 milyon basılmış ve dönemi içerisinde baskı rekoru olarak anılır. Türk mizah edebiyatının kurucusu kabul edilen yazar, insan ve toplumu eserlerinde oldukça başarılı bir şekilde işlemeyi başarır. Kadın- erkek ilişkilerini mizahi bir yönden incelemiş ve bu konuya eserlerinde sık sık yer vermiştir. Düşünceleri ve yazıları nedeniyle sürekli baskı ve tutuklamalara maruz kalan yazar yazmaktan asla vazgeçmemiş ve bir an olsun üretmemeyi düşünmemiştir. Dönemi içerisinde oldukça cesur konulara alaycı bir şekilde değinmesiyle Türk solu tarafından benimsenmiş ve muhalifler tarafından sahip çıkılan bir yazar haline gelmiştir. Yazarın en önemli eserlerinden biri olan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz sağladığı edebi başarı sayesinde dünyanın birçok yerinde ismini duyurmayı başarır ve yazarın edebiyat camiasında ölümsüzleşmesini sağlar.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ın Önemi

Aziz Nesin’in en önemli eserlerinden biri olan bu kitap mizahın ve eleştirinin birleştiği bir edebi eserdir. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz dönemi içerisinde çok fazla benimsenir ve Nesin’in en çok basılan kitapları arasına girer. 100 Temel Eser içerisinde yer alan kitap başarısına Türk Edebiyatında unutulmaz bir eser olarak devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir