Ayşe Kulin Bir Gün Kitabı Özeti ve Kitap incelemesi

Ayşe Kulin yazım hayatına 1967 yılında gazetede köşe yazarlığı ve editörlük yaparak başladı. Adından söz ettirmeyi ise Adı: Aylin kitabı ile duyurmayı başarmıştır. Ardından da birçok öykü, deneme dalında eserler yazarak edebiyat dünyasında yer almaya devam etmiştir. 2005 yılında yayınladığı Bir Gün kitabıyla yeniden kitapseverlerin beğenisi kazanmıştır. Bu kitabın detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kitapta geçen karakterler:

Zeliha Bora: ilk olayın başkarakteri

Nevra tuna: ikinci olayın başkarakteri

Konu iki karakter arasında geçen benzerlikler ve çatışmalar üzerinden gider.

Özet

Bir Gün kitabı iki karakter arasındaki bakış açısını gözler önüne seriyor. Olaylar Güneydoğuda yaşayan Zeliha ile batıda yaşayan Nevra’nın hayatından kesitler sunarak iki farklı yaşamın perde arkasını sunuyor okuyuculara. Nevra bilgili, zeki, azimli bir kız, Zeliha ise tam tersi kavgacı, hırçın ve cahil olmasıyla olaylar gelişmektedir.  Olayların ilk başlangıcı Zeliha’nın bir gence aşık olması ve aşık olduğu kişiye kaçmasıyla başlıyor. Daha sonra kaçtığı gençle evlenir ve bir zaman geçtikten sonra gebe kalır yalnız bu gebelik döneminde Zeliha rahatsızlanır ve çocuğunu düşürür.

Bu rahatsızlık Zeliha’dan çok şey götürmüştür ve Zeliha’nın artık çocuğu olamayacaktır bunu öğrenen kocası eve kuma getirmesiyle olaylar silsilesi başlamıştır. Zeliha’nın yaşadığı üzüntü ve hayal kırıklığı Zeliha’yı daha da dibe çekmekte ve her gün bu durumla mücadele etmektedir. Bir gün katlanamayacağı bir durumun eşiğine gelir ve artık dünyada yaşamanın onun için bir anlam ifade etmediğini anlar ve intihar eder fakat intihar teşebbüsü başarısızlıkla sonuçlanır.

Zeliha için bir çare kalmıştır; ya kumayla birlikte yaşamaya katlanacak, ya da töreyi göze alıp baba ocağına dönecektir.  Zeliha ise her şeye rağmen törenin öldürmesini göze alıp baba ocağına dönmeye kara verir.  Zeliha için ölüm namlunun ucundaki kurşun kadar yakındır fakat bu gidişe bir son verecek biri vardır, Zeliha’nın dedesi;  öldürmemesi karşılığında onu yaşça epey büyük biriyle evlendirmeye karar verir.

  Nevra’nın yaşam serüveni ise kocasının evliliklerinin onuncu yılı dolayısıyla Nevra’ya aldığı mutfak robotu ile başlar. Nevra gelen bu hediye üzerine kocasıyla hayli ateşli bir kavgaya tutuşur ve kavga küçük bir kar tanesi gibiyken kocaman bir kartopuna dönüşür. Nevra’nın aklını karıştıran yalnız evliliği olmamıştır iş yerinde tanıştığı biri aklını hayli karıştırmaya yetmiştir. Nevra aklını karıştıran aşkın peşinden mi gidecek yoksa onca emek verdiği evliliğe yeniden mi şans verecek? Zeliha ise kaderine teslim mi olacak yoksa her şeyi geride bırakıp özgürlüğe mi koşacak? Tüm soruların cevabı siz okuyucuların merakına bırakılmıştır.

İyi okumalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir