Aylak Adam Yusuf Atılgan Kitap Özeti ve İncelemesi

Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam Kitabı Özeti ve İncelemesi

Yusuf Atılgan’ın efsaneleşmiş kitaplarından olan Aylak Adam Kitabı, olayları işlemekten çok kitabın ana karakteri olan C.’nin hayata olan yaklaşımını ele alır. Bu nedenden ötürü kitabın tam anlamıyla bir özeti yazılamaz. Kitapta zaman ve mekan çok fazla önemli olmamakla birlikte arka planda belirtilir. Roman, İstanbul’da 1950’li yıllarda geçer ve her şey C.’nin hayatının etrafında ve onun aklındaki düşünceleri ile yoğunlaşır.

Karakterler

  • C.
  • Ayşe
  • Güler
  • B.

Aylak Adam Kitabının Özeti

Aylak Adam Kitabı ile kullanılan edebi teknikler, okuyucuyu ana karakterin iç dünyasına götürecek şekildedir. Farklı bir bakış açısı ile C.’nin hayatını konu edinen eserde karakterin tam adı hiçbir zaman geçmemekle birlikte gizemini korur.

C., maddi konuda rahat olan ve bu sebeple de çalışma gereği duymayan, kısaca aylaklık yapan bir adamdır. Ressam arkadaşına modellik yapan C., arkadaşının resminde bir ayrıntıdan rahatsız olduğu için bir süre atölyeye gitmez.

Hayatına bir anlam katmak isteyerek yola koyulan C., bir süre sonra bu düşüncesinden vazgeçer. Bahar ayları döneminde isminin Güler olduğunu öğrendiği bir kıza kafayı takar ve onu takip eder. Sonrasında Güler ile aralarında bir ilişki başlar. İkilinin hayattan beklentilerinin farklı olması nedeni ile ilişkileri bir süre sonra sonlanır.

Yazı, İstanbul’un yazlık bölgelerinde geçiren ana karakter burada eski sevgilisi olan Ayşe ile karşılaşır. Tekrar bir araya gelen ikilinin ilişkisi keyifli bir şekilde başlar. Ancak bir süre sonra C.’nin babası ile ilgili olan bazı anılarını anlatması Ayşe’yi korkuttuğundan kısa süre sonra C.’den ayrılır ve gider.

Hayata dair aradığını bulamayan C., sonbahara doğru bazı problemler ve ağrılar yaşamaya başlar. Bunu alkol alarak giderebileceğini düşünerek alkole başlar. Bir gün arkadaşı ile Fransa’dan dönen başka bir arkadaşını görmeye giderler.

Aylak Adam Kitabı sonunda  C., Gülerin yanında gördüğü kızın peşinden koşmaya başlar. Aradığı kişinin o kız olduğuna sonunda emin olur. Kızın bindiği otobüse yetişemediğinden bir taksinin önüne atlar. Taksici bu durumdan dolayı C.’yi hırpalar ve ana karakter kızı tamamen kaçırdığını düşünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir