Ay Battı- John Steinbeck

Konusu

Savaş konusunu ele alan kitap, zararlarından bahsediyor. Savaşın sadece maddi değil manevi kayıpları ile de okuyucuyu yüzleştiriyor. Savaştan bahsetmekten daha çok, savaşan kişileri ele alan yazar farklı bir bakış açısı sağlıyor. Kitabı okuyan okuyucu kendisini savaşın içerisinde bulabilir.

Özeti

400 yıldır savaşın uğramadığı topraklarda yaşayan kasaba halkı çok mutluydu. Bir gün kasabaya paraşüt eşliğinde gelen bir asker bulurlar. Corell’in evinde bulunan 12 asker hemen olaya müdahale etmek ister. Ancak 6 kişi yolda ölür. Kalan 6 kişiden 3’ü yaralanırken diğer 3’ü de kaçmayı başarabilmiştir. Kasaba o andan sonra artık ele geçirilmiştir. 250 asker ve 6 subay kasabanın her yerine dağılmış durumdadır. Maden ile geçinen bu kasabanın madenlerini çıkartmak ve kendilerine almak isterler. Bu askerlere yardım eden kişi aslında Corell’dir. Gerçek yüzü ortaya çıktığı zaman kasaba halkı tarafından sevilmemeye başlar. Corell Almanların tarafına geçmek ve tamamen onlardan olduğunu belli etmek ister ancak bu reddedilir.

Madende direnmeye kalkan Alex’i idam ederler. Alex, kasaba halkı tarafından çok seviliyordur ve öldürülmesi kalıcı bir düşmanlığa yol açmıştır. Maden çıkarımı işleri artık istedikleri kadar hızlı gitmez. Baskı arttıkça gençler başka ülkelere kaçmaya başlarlar. Çalışmayı artık reddeden halk için askerler yemeği karne aracılığıyla vermeye başlar. Karne, çalışanların yiyecek hakkını daha fazla tutar ve çalışmayanlara yemek vermez. Halk savunmasız gördüğü askerleri her fırsatta öldürür. Belediye başkanı gizlice İngiltere’den yardım ister. Almanlara karşı hala direnmek ister. Bir sabah uyandıklarında caddelerde paketler bulurlar, belediye başkanının istediği küçük patlayıcılar artık gelmiştir. Askerler engel olmak istese bile zekice planlanan bu plana engel olamazlar.

Ana Fikri

İnsanların özgürlüğünü ellerinden zorla almak sadece zararı getirir. Savaş, savaşan bütün taraflar için kayıp anlamına gelir. Savaşın kazananı olmaz.

Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi

Belediye Başkanı Orden: Uzun yıllar belediye başkanlığı yapmıştır.

Albay Lanser: İşgale gelen askerlerin komutanı olarak görev yapar.

Dr. Winter: Kasabada doktorluk yapar. Aynı zamanda tarihçidir ve kasaba halkından çok saygı görür.

Yüzbaşı Loft: Asker olduğu için gurur duyan ve asker olduğu için kendisini herkesten üstün tutan bir kişidir.

Annie: Belediye başkanının evinde aşçılık yapan kişidir.

George Corell: Kasabanın gelişmesi ve ilerlemesi için işler yapmış olan bir tüccardır. Zaman içerisinde işgal birliklerle birlikte çalışır ve kasabaya ihanet eder.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

1902 yılında dünyaya gelmiştir. Henüz çocukken çiftçilikle uğraşmış ve 27 yaşındayken ilk kitabını yazmıştır. Eserlerinde sürekli olarak görselliklerden yararlanır. Eserlerinde gerçekçi bir anlatım yapmayı esas olarak kendisine almıştır. 1962 yılında Nobel Edebiyat ödülüne layık görülmüştür. Eserlerinde keskin bir mizah kullanmıştır. 1968 yılında vefat etmiştir. Ardında toplam 55 tane kitap bırakmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir