Augustinus’un İtiraflar Kitabı Özeti

Augustinus, pagan ve Hristiyan bir ailede büyümüş, önemli filozofların düşüncelerini de yakından takip etmiş bir yazardır. Augustinus, Hristiyanlığın babalarından olarak kabul edilir. En önemli eserlerinden biri ise İtiraflar kitabı olarak karşımıza çıkar. Günümüzde hala eseri, modern felsefe de tartışma konusu olarak geçerliliğini devam ettirir. Kitapta hakikat, varoluş ve zaman konusunda pek çok farklı görüşü ve irdelemeye şahit olabilirsiniz. Eserin batıyı derinden etkilemesi açısından da ayrı bir önem taşıdığını vurgulayabiliriz.

Özet

Augustinus’un İtiraflar Kitabı, Tanrı’ya sessiz bir haykırış olarak da adlandırılır. Kitap aslında yazarın dilinden bir öz yaşam hikayesi olarak karşımıza çıkar. Bu bakımdan belirtmeliyiz ki, eğer Augustinus’u araştırmak ve anlamak istiyorsanız, yazar hakkında yazılan eserlerin hepsinden önce kendi yazmış oluğu ve aslında tamamen kendi düşüncelerini kaleme aldığı bu eseri okumanız gerekir. Aksi halde hiçbir zaman tam anlamıyla yazarı tanıyamazsınız.

Kitap, kendini bildiği dönemden itibaren tanrıyı arayan ve bir din arayışı içerisinde olan, sonunda ise bir ses sonucunda Tanrı’yı bulduğundan emin olan bir yazarın eseridir. Kitapta adeta ruhani bir kata yükselebilirsiniz. Tam anlamıyla bir roman ya da olay örgüsüne sahip olan bir kitap olmadığından, eseri özetlemek oldukça zordur. Ancak kitabı okuduğunuz zaman, Platon ve Ciceron gibi önemli isimlerin düşünceleri ve sorgularıyla da karşılaşabilirsiniz.

Şüphecilerden biri olarak karşımıza çıkan Augustinus’un yazdığı İtiraflar kitabı, sizleri bu şüphecilerin öğreti ve düşüncelerine götürecek, ancak yazarın hiçbir konu hakkında bir şifa bulamayışını ve hareketli ruhunun sessiz çığlıklarına şahit olacaksınız.

Kitapta çok fazla mecazi anlam bulunur. Aynı zamanda bu mecazlıkta oldukça derin anlamlar yüklüdür. Yazar için İtiraflar, tövbe eden birinin Tanrı’ya günah çıkarması olarak betimlenir. Sade bir üslup olmasına karşın zengin bir anlam derinliği olan yapıt, evrensel bir eser olarak karşımıza çıkar. Yazarın hayatındaki tanrı arayışının sonucunda kaleme aldığı kitapta, pek çok farklı arayış serüvenine şahit olursunuz.

İtiraflar, tam anlamıyla özetlenebilecek bir kitap olmadığından ancak okunarak anlaşılabilecek bir kitaptır. Bir yazarın Tanrı arayışındaki şüpheciliği ve tüm düşüncelerini tam anlamıyla bu kitabı okuyarak anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir