Ateşten Gömlek Kitap Özeti ve İncelemesi

Ateşten Gömlek kitabının konusu; Ayşe, İzmir’in İşgali sırasında çocuğunu ve eşini düşman saldırısı sonucunda kaybetmiştir. Bu sebeplerden dolayı İstanbul’a akrabası olan Peyami’nin yanına gider. O sıralarda züppe bir karaktere sahip olan Peyami, Ayşe’ye aşık olur. Olaylar gelişince yanlarına İhsan’ın da katılması ile birlikte milli mücadele için Anadolu’ya Kuvayi Milliye’ye hizmet etmeye giderler. Milli mücadele sırasında Binbaşı İhsan’ın da Ayşe’ye aşık olup evlenmek istemesi ve karşılaşılan savaşlar ile birlikte konu gelişir. 

Özet

Ateşten Gömlek adlı roman özet olarak şu şekildedir:

İzmir’in İşgali’nin gerçekleştiği sıralarda, Ayşe’nin kocası ve oğlu Yunan askerleri tarafından öldürülmektedir. Bunun üzerine Ayşe, İstanbul’da bulunan akrabası Peyami’nin yanına gelir. Burada züppe bir kimse olan Peyami, Ayşe’ye aşık olur. Ayşe’nin milli mücadeleye olan ilgisi çevresinin dikkati çeker. Bu vesileyle birlikte insanlar Anadolu’ya geçer. Ayşe ve Peyami’de bu zamanlarda Anadolu’ya milli mücadele için geçiş yaparlar. Ayşe burada hasta bakıcılık, Peyami ise çeviricilik yapmaktadır.

Peyami’nin dışında Ayşe’yi bir de İhsan karakteri sevmektedir. İhsan, Ayşe’yi sevmekte ve onunla evlenmek istemektedir. Ayşe, aşığı İhsan’a mücadeleden sonra cevap vereceğini söylemiştir. Bu sıralarda Peyami söylemediğinden, Ayşe kendisine olan aşkını bilmemektedir. Çok zaman geçmeden Ayşe, İhsan ve Peyami savaş sırasında hayatlarını yitirirler. Peyami’nin ölümü sonrası doktorlar Peyami’nin tuttuğu notları karıştırırlar. Sonucunda Ayşe ve İhsan diye birilerinin mücadelede görev yapmadığını ve öyle birilerinin olmadığını tespit ederler. Peyami’nin kafasına aldığı kurşun sonucu hayal gördüğü kanısına varırlar.

Ana Fikir

Ateşten Gömlek adlı romanda Kurtuluş Savaşı döneminde yaşamakta olan bir grup insanın yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Bu süreç içerisinde yaşanılan milli duygular ve savaş içi ilişkiler konu alınmıştır. Bu ilişkilerdeki aşklar, bağlılıklar ve beraberinde kişilerin taşıdıkları milli mücadele duygusuyla birlikte Kurtuluş Savaşı döneminden bahseder. Ana fikir milli bağımsızlık için erkek kız herkesin mücadele etmesidir.

Şahıslar ve Olaylar

Halide Edip Adıvar’ın kaleme almış olduğu Ateşten Gömlek adlı romanda geçmekle olan şahıslar ve olaylar şu şekildedir:

Ayşe: Ayşe, savaş zamanında cephede hasta bakıcılık yapmakta olan hırslı ve cazibeli bir kadındır. Hırsı ve cazibesi ile birlikte etrafında bulunan erkekleri etkileme özelliğine sahiptir. Ayşe, İzmir’in İşgali sırasında kocası ve oğlunu kaybetmesi üzerine şehir değiştirdikten sonra milli mücadeleye destek çıkma kararı alır ve hemşirelik yapmak üzere savaş ortamına gelir.

Peyami: Peyami, hariciye memurluğu yapmaktadır. Ayşe, İzmir’in İşgali sırasında ailesini kaybettiği zaman İstanbul’a evlerine sığınmıştır. Bu evde Peyami, Ayşe’ye kalbini kaptırmıştır ve birlikte milli mücadeleye katılmışlardır. Başlarda züppe karaktere sahip olan Peyami, milli mücadele zamanlarından geçtikçe farklılaşmış ve vatansever bir birey olmuştur.

İhsan: İhsan, bir subaydır ve Peyaminin yakın arkadaşıdır. Peyami gibi o da Ayşe’ye aşıktır ve onunla evlenmek istemektedir. Sakarya Savaşı’nda hayatını kaybeden İhsan, evlenmek istediği ve aşık olduğu Ayşe ile birlikte yan yana gömülürler.

Salime Hanım: Salime Hanım, Peyami’nin annesidir ve Şişli’de oturmakta olan zengin ve ihtişamlı bir kadındır. İngiliz manda himayesini desteklemekte olan Salime Hanım, destek için evinin salonunu kullanmaktadır.

Kezban: Milli mücadeleye aşkı olan İhsan için katılmıştır. Burada Ayşe ile İhsan arasındakileri görünce Ayşe’yi kıskanmaktadır.

Yazar Hakkında Bilgi

Halide Edip Adıvar, 1884 tarihinde İstanbul’da doğmuş olan cumhuriyet ve meşrutiyet devirlerinin tanınmış yazarlarındandır. Halide Edip, ülke işgaline karşı yapmış olduğu konuşmalar ile tarihimizde zihne kazınmış olan bir siyasetçidir. Yazar hakkında bilgi çok fazlaca bulunmaktadır.

Çok bilinen romanları: Sinekli Bakkal, Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Handan.

Çok bilinen hikayeleri: Dağa Çıkan Kurt.

Çok bilinen anıları: Türk’ün Ateşle İmtihanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir