Atatürk’ün Fikir Sofrası- İsmet Bozdağ

Konusu

Atatürk’ün temel felsefesini okuyucuya anlatmak için yazılmıştır. Atatürk’ün Fikir Sofrası İsmet Bozdağ‘ın en bilinen eserleri arasında yer alır.

Özeti

Atatürk de herkes gibi bir insandı ve kendisine has birçok özelliği vardı. İnsana nasıl davranırdı? Neyi severdi? Neye sinirlenirdi? Hangi olayda nasıl düşünürdü? Fikirlerini uygulamaya geçirirken neler düşünmüştü?

Bu kitap içerisinde Atatürk’ün davetlerinden ve görüşmelerinden bahseder. Atatürk dinlenmezdi, uyuduğu zamanlar dışında hep bir şeyler planlardı. Yemek yediği zamanlarda, sofrasında mutlaka bir görüş konuşulur ve bir fikir yürütülürdü. Her şeyi bilmek isterdi ancak çok kudretli bir duruşu olduğu için kendisinden çekinenler vardı. Bundan dolayı görüşmelerini sofrada yapmayı daha uygun buluyor ve karşısındakine rahat bir ortam hazırlıyordu. Atatürk ülkeyi kurarken ya da kalıcı kararları alırken sofrada olmuştur. Kitabın içerisinde Atatürk’ün bazı anılarından alıntılar mevcuttur.

Türk Milleti’nin Öyküsü

Cumhuriyet 10. Yılını doldurmuştur ve bir kutlama yemeği vardır. Kutlama yemeği esnasında öğütler vermeyi ihmal etmiyor ve inkılapları da ele alan konuşmalar yapıyordur. Türkiye’nin uzun gelecek için planlanmasının hazır olduğundan bahsediyordur.

Bir Gün Atatürk Gizlice Köşkten Kaçtı

Atatürk Florya Köşkü’ndeyken çok sıkılır ve bir arabaya binerek oradan uzaklaşır. Atatürk’ün yanında arkadaşı Nuri Conker vardır. Bir köye gider ve sofralarına misafir olurlar. Bu köylüyü Atatürk köşke çağırır ve orada sorunlarını dinler. Sorunlarına bir çözüm bulmaya çalışır.

Mazarik’te Bir Akşam

Atatürk bu sefer de köşkten sıkılmıştır ve Mazarik adı verilen bir yere gelir. Burası öğrenciyken gelmiş olduğu bir yemek yeridir. Atatürk’ü orada gören şehrin yetkilileri ve polisler hemen oraya gelirler. Atatürk bu durumdan memnun olmaz ve köşke döner.

Yorgo’nun Meyhanesi

Öğrenciyken Atatürk bu meyhaneye çok sık gelirdi. Bir gün arkadaşları ile köşkte otururken anıları yad etmek isterler ve yine köşke giderler. Atatürk halkın arasında olmayı çok severdi.

Kitapta bu mekanlar dışında birçok mekan adı daha geçer ve her birisinde Atatürk sofradadır. Sofradayken bazı kararlar alır ve onları uygulamaya geçirir. Bütün bu olaylar Atatürk’ün yanında olan kişiler tarafından bizzat anlatılmıştır.

Ana Fikri

İnsanları dinlerken onları rahatlatmak ve dertlerini açık bir biçimde anlatmalarını sağlamak bir erdemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir