Aslı Erdoğan’ın Hayatın Sessizliğinde Kitabı Özeti ve İncelemesi

1967 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiştir. Yüksek Lisansını CERN’de yapan Aslı Erdoğan Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak Türk Edebiyatı’na adım atmıştır. Çeşitli gazetelerde köşe yazılarıda bulunan Aslı Erdoğan 1994 yılında Kabuk Adam kitabını yayımlamıştır. Daha sonra 1996 yılında Mucizevi Mandarin, 1998 yılında Kırmızı Pelerinli Kent, 2000 yılında Bir Yolculuk Ne Zaman Biter

Özet

128 sayfadan oluşmuş bir kısa öyküdür. Temelde karanlık bir tema hâkim kitapta. Babasına olan ensest bir ilgi duyan Mathilda bu ensest ilişkisini ölüm döşeğindeyken arkadaşı Woodwille’e yazarak anlatmaya çalışır.

Babası ve annesi çocukluk arkadaşı olan Mathilda. Annesi öldüktan sonra babası ile baş başa kalır. Babası daha sonra Diana isimli bir kadınla tanışır ve kısa zamanda onunla evlenir. Talihsiz bir olay sonucu Diana’da ölünce Mathilda’ya bakmak üzere teyzesi İngiltere’ye gelir. Mathilda bu süreçte teyzesi tarafından büyütülür.

16.cı doğum gününde Mathilda’nın teyzesi Mathilda’nın babasından bir mektup alır. Mektupta babası Mathilda’yı görmek istemektedir. Teyzesinin ölümü üzerine Mathilda babasının yanına yerleşir. Mathilda’nın babası yaşadıklarından dolayı kötü bir ruh halindedir. Mathilda babasının eskisi gibi olmasını istemekte ve bunun için çabalamaktadır. Bir gün birlikte yürümeyi teklif eder ve babasına eskisi gibi olmasını istediğini belirtir. Babası onu küstah olmakla suçlar ve konuşma bu şekilde kapanır. Mathilda pes etmez ve babasına onunla ilgili ensest düşüncelerini itiraf eder. Babası bu itiraf duyunca dayanamayıp bayılır. Babası ertesi gün Mathilda’yı terk edeceğini belirten bir not bırakır ama Mathilda babasının asıl niyetinin intihar etmek olduğunu anlar.  Mathilda babasının intiharını önlemek için harekete etsede geç kalır.

Babasının ölümünden sonra toplumda kalamayacağını fark eden Mathilda kimsenin kendisini aramayacağından emin olmak için kendine sahte bir ölüm ayarlar. Kimsenin kendisini bulamayacağı bir yerde evini kuran Mathilda burada yaşamaya başlar. Birkaç günde bir evine gelen hizmetçisi dışında kimse onun orada olduğunu bilmez.

Bu süreçte kendisi gibi acı çeken Woodville ile tanışır. Arkadaşlıkları ileriler ve Mathilda bu acılardan kurtulmak için birlikte intihar etmeyi önerir. Woodville bu teklifi kabul etse de daha sonra hastalanan annesine bakmak üzere oradan ayrılmak zorunda kalır. MathildaWoodville’i beklerken kırsal alanda kaybolur ve geceyi dışarda geçirir. Bu süreçte yağan yağmur yüzünden çok hastalanan Mathildaevinde hasta bir şekilde yatmaktadır.

Hastalığının sonunda öleceğini anlayan Mathilda başından geçen herşeyi Woodville’e anlatmak üzere yazmaya karar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir