Aşk-ı Memnu Kitap Özeti ve İncelemesi

Aşk-ı Memnu romanının konusu; Gönlü zenginlikten ve gösterişten yana olan Bihter karakteri, annesinin de ısrarları ve düşünceleri ile birlikte kendinden yaşça büyük olan Adnan Bey ile evlenir. Sonrasında Adnan Bey’in geç eşi ile genç yeğeni arasında yasak bir aşk başlar. Evlilikleri başta sorunsuz bir şekilde ilerlerken Adnan Bey’in yeğeni Behlül konağa geldikten sonra işler karışır. Aşk-ı Memnu adlı eser konu olarak topluma ters düşen bir ahlaki durumu incelemiştir. Ayrıca Bihter karakteri üzerinden kişinin sahip olduğu ihtirasların kendisini düşüreceği durumlar açık bir şekilde göz önüne serilmiştir.

Aşk-ı Memnu adlı romanda özet şu şekildedir:

Firdevs Hanım, İstanbul’un bilindik bir eğlence yerinde Adnan Bey ile karşılaşır. Adnan Bey’e karşı bir beğenisi ve ilgisi olan Firdevs Hanım, Adnan Bey’in kendisi ile evlenmek istediği hayaline kapılır. Fakat Adnan Bey aslında Firdevs Hanım’ın kızı Bihter’den hoşlanmaktadır. İlerleyen zamanlarda Adnan Bey, Bihter’e olan ilgisini ve evlenme isteğini açıklar. Firdevs Hanım kıskançlığına ve hayal kırıklığına rağmen bu zamanlarda olaylara engel olmaya çalışmaz.

Bihter, evliliğin ilk zamanlarında içtenlikle Adnan Bey’e karşı sadık bir eş olup, çocuklarına annelik yapmak istemektedir. Fakat daha sonralarda Behlül ile karşılaşması sonucunda işler rayından çıkar. Bihter, konağa geldiğindeki duygularını unutup hayal kırıklığına uğramış birine döner. Peyker’den umduğunu bulamayan Behlül, Bihter’e yönelerek onu tavlamaya çalışır ve sonucunda başarılı olur. Bunun sonucunda yasak aşk başlar. Behlül ve Bihter gizlice buluşmaya başlarlar. Bihter, Behlül ile bir evlilik düşünmesine karşın Behlül için böyle ciddi bir durum söz konusu değildir. Zaman geçtikçe Firdevs Hanım bu iki karakter arasındaki yasak aşkı öğrenir.

Zengin damadını kaybedip lüks yaşamdan ayrılma telaşı ile Behlül ve Bihter’in beraber olmalarına karşı çıkar. Behlül için Nihal’i uygun görerek aralarını yapar. Behlül Nihal ile nişanlanır. Bihter bu sıralarda öfkeli bir hal alır ve bir gün Behlül ile tartışır. Tartışmaya şahit olan Nihal, Behlül ve Bihter’in arasında geçen her şeyi öğrenir. Arından Beşir’in tüm bildikleri ve şahit olduklarını Adnan Bey’e anlatması ile olaylar çözülür.

Ana Fikir

Aşk-ı Memnu adlı eserde ana fikir Bihter ve Behlül üzerinden, insanın toplumun ahlaki değerine ders düşen istekleri neticesinde hangi durumlara düşeceği vurgulanmaktadır.

Yazarın Hayatı ve Eserleri

Yazarın hayatı ve eserleri ele alındığında; Aşk-ı Memnu adlı eserin yazarı Halit Ziya Uşaklıgil 1866 yılında İstanbul’un Eyüpsultan semtinde dünyaya gelmiştir. Halit Ziya Uşaklıgil, Türk romanının öncü isimlerinden bir tanesidir ve Türk Edebiyatı’na çok sayıda eserler bırakmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir