Araba Sevdası- Recaizade Mahmut Ekrem

Konusu

Fransa’ya hayran olan bir kişinin kendisini yüksekten görmesi ile birlikte yaşadıklarını ele alır.

Özeti

Bihruz Bey İstanbul’da yaşam sürdüren ve dış görünüşüne önem seven bir insandır. Kayınvalidesinin desteği ile ancak yaşamını sürdürürken, kendisini de herkesten üstte görmeyi çok sever. Sürekli olarak gezmeyi seven Bihruz Bey bir gün yine gezintideyken sarı renkli bir at arabasından iner. Londo adı verilen bu arabaya sahip iki kadın daha vardır ve aynı yerde inerler. Periveş Ganıma adeta tutulmuştur ve onun bir sonraki hafta yine oraya geleceği haberini alır. Periveş Hanım, Keyfi Bey’den kaçarken Bihruz Bey izini kaybeder. Ancak şiirin içinde bilinmeyen bir kelime vardır, bu kelime de Periveş Hanım’a değil yanındaki hizmetçisine hitap eder anlamdadır. Bu süreden sonra Bihruz Bey, Keyfi Bey’den Periveş Hanım’ın öldüğünü öğrenir ancak bu haberin doğruluğu yoktur. Bir yandan da borçları artan Bihruz Bey evini satmayı istese de kayınvalidesinden izni alamaz. Bihruz Bey iyice yıkılmıştır.

Bir vakit sonra kendisini daha iyi hisseder ve gezintiye çıkar. Gezintiye çıktığı esnada Periveş Hanım’ı kaçırdığı vapurda seyahat ederken görür. Keyfi Bey’e yalan söylediğini anlatmak için karşısına çıkar ve ikinci bir yalan duyar. O kadın Periveş Hanım değil, birebir ona benzeyen bir çalışanıdır. Borcunu vereceği kişilerin de kendisini köşeye sıkıştırmasıyla Bihruz Bey iyice yıkılır. Bihruz Bey’in arabacısı arabada Bihruz Bey yokken, arabayı yanlışlıkla çizdirir. Bihruz Bey’in korkusundan hemen tamir ettirmeye götürür. Arabacı işten kovulur. Tamirci ise arabacıyı, Bihruz Bey’e inat işe yanına alır. Bihruz Bey bir gün dolaşırken Periveş Hanım’ı yine görür. Kendisi olduğunu bilmediği için öldüğünü sandığı kadının mezarını öğrenmek ister. Mektuptan dolayı Periveş Hanım, Bihruz Bey’in esmere aşık olduğunu söyler. Üstelik o gün binmiş oldukları araba kiralıktır ve zengin değillerdir. Periveş Hanım alay eder ve arkasına bakmadan gider.

Ana Fikri

Kişi görselliğe önem vermemelidir. Yabancı dile duyulan hayranlık ile başka sözlere alışıp, kendisini yanlış ifade etmemelidir.

Kitaptaki Şahısların Değerlendirilmesi

Bihruz Bey:  Dış görünüşüne özen gösteren ve geçimini kayınvalidesi sayesinde yapan bir adamdır. Fransızca konuştuğu zaman kendisini diğer insanlardan üstün görür.

Periveş Hanım: Zengin zannedilen bir hanımdır.

Keşfi Bey: Yalan söylemeyi çok sever.

Mişel: Bihruz Bey’in evinde hizmetçidir.

Andon: Bihruz Bey’in şoförüdür.

Kondaraki: Tamircidir.

Yazar Hakkında Bilgi

Recaizade Mahmut Ekrem 1847 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tanzimat Edebiyatı tarihi zamanlarının çok önemli yazarlarından birisidir. Fransızcayı ileri derecede bilir. Namık Kemal ile tanıştıktan sonra batı edebiyatına karşı ilgisi artmıştır. İçlerinde edebiyat öğretmenliği de dahil olmak üzere birçok meslek yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir