Annem Ve Hayatın Anlamı

Konusu

Bu kitap içerisinde psikoterapi ve bunun uygulamaları hakkında bilgiler bulundurur. Kitabın ana fikri psikoterapiyi okuyucuya öğretmek ve anlamasını sağlamaktır. Kitap içerisindeki içerikler ile okuyucunun kendisini sorgulamasını istiyor.

Özet

Kitap içerisinde farklılık gösteren altı ayrı öyküden meydana gelmiştir. İçerisindeki öykülerin her biri psikoterapi alan hastalar ile ilgilidir. İlk dört hasta yazarın bizzat tedavi ettiği hastalardır. Diğer ikisi ise Dr. Lash’ın hastalarıdır. Okuyucu psikoterapi hakkında bazı öğrenimler sağlarken, onun iyi taraflarını görür. İsterse kendi üzerinde kolayca uygulayabilecek olduğu psikoterapi yönteminden sonra okuyucu için her şey daha kolay bir hal alacaktır.

Birinci Hikaye

Annem Ve Hayatın Anlamı adını taşıyan öykü, yazarın hayatta olmayan üvey annesi ile karşılaşmasını ele alıyor. İlk hasta olarak kendisini ele alan yazar, kendisini tedavi etmeye çalışıyor. Ömrünün belirli zamanlarında bile iyi anmadığı bu kadınla olan ilişkisinde, pişmanlık duygusu kendisini ele geçiriyor. Artık pişman olmamak adına geçmişi ile bir yüzleşme yaşaması gerekiyor. Bu hikayedeki asıl amaç kişinin kendisini de tedavi edebileceğini göstermek olarak görülür.

İkinci Hikaye

Paula, kanser hastasıdır ve ölüm döşeğindedir. Ancak hala hayata karşı umudunu sürdürür. Paula, yazarı anlıyor ve onunla tedavilerini paylaşıyor. Yazar, ona karşı olan hayranlığını gizlemiyor. Genç kız kalan ömrünü, kanser hastalarına umut vermekle geçiriyor. Ancak kızım ölümünde sonra yazar, kızın yarım kalan işlerini üstleniyor.

Üçüncü Hikaye

Bu hikayede bir grup ele alınmıştır. Psikoterapi grubundaki her bir hasta oldukça ümitsiz vakadır. Ayaklarını kullanamayan, yatağa bağlı olan, yarı felçli olan ve anoreksiya hastalığına sahip kişiler bu grupta yer alır. Zaman içerisinde gruptaki herkes birbirini sever ve pozitif yönde gelişmeler olur.

Dördüncü Hikaye

Irene adındaki genç kadın çok sevdiği iki kişinin kaybı ile derin bir hüzne uğramıştır. Irene yazar tarafından rüyaları içerisindeki hareketleri ile tedavi alıyor. Zaman içerisinde Irene’nin kabusları da günlük hayattaki yaşamı da pozitif yönde değişiyor.

Son İki Hikaye

Çifte açıklama ismi verilmiş olan bu hikayede Dr. Lash öncesinde kaydetmiş olduğu kasetler ile terapi uygular. Ancak kasetlerden birisinin içerisinde yanlışlık ile hasta hakkındaki görüşleri de yer alır. Bu görüşleri dinleyen hasta artık değişmeye karar verir. Özgüveni artar ve doktorun görüşlerindeki gibi birisi olur.

Düzenli olarak kabus gören bir hastası ile tedavi yapan Dr. Lash, hastasını olumlu yönde değiştirmeyi başarabilmiştir. Ancak tedavi sırasında kendisi ile karşılaşmış ve kendi içerisinde bir savaşa başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir