ANNEM VE BEN VE ANNEM-MAYA ANGELOU (İnceleme ve Özet)

   Maya Angelou; bütün hayatını siyahilerin ve kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesine adamış ve milyonlarca insana ilham kaynağı olmuş bir yazardır. Irkçılıkla savaşmış bir aktivisttir.  Yazarın Annem ve ben ve annem isimli kitabı ile Amerikan Edebiyatının anı (hatıra) türünü yeniden yazan kişi olarak anılmıştır. Kitap, Maya Angelou’nun annesi ile olan ilişkisine yer verdiği bir otobiyografisidir. Kitabı elinize alıp okumaya başladığınız andan itibaren, kesinlikle bırakmak istemeyeceğiniz hissine kapılırsınız. Adeta nefes almadan okunmak istenecek nitelikte bir kitap olduğunu belirtmek gerekir.

   Yazar, küçük yaştan beri başından geçen iyi kötü bütün olayları, yaşadıklarını kitabında samimi bir dille anlatıyor. Yaşadığı kötü ve korkunç olaylardan bahsediyor. Bu olayları o kadar sıradan yaşanmışlıklar gibi anlatıyor ki okuyucuya etkisi tahmin edilenden daha da ilginç bir hal alıyor. Maya Angelou, olayları anlatmaya başladığı andan itibaren kitabı okurlarını adeta olayların içerisine çekiyor. Böylece okuyucu kitaba sıkı sıkıya bağlanıyor.

   Kitapta, kız çocuklarının anneleri ile olan ilişkilerinin sonraki yaşlarda ve yıllarda onları nasıl etkileyeceği sade bir dille anlatılmıştır. Kızların anneleri ile ilişkilerinin, ileri yaşlarında nasıl birer birey olacaklarını belirlediğini kitabın sayfaları arasında bulmak mümkün.

Kadın olmak, aynı zamanda güçlü bir kadın olmak, sadece ve sadece kendin olmak. Bütün bu soruların yanıtı Annem ve ben ve annem kitabının içerisinde saklı. Bunun yanında yazar ırkçılık konusuna da değinmiştir ve kitabında bütün bu konulara sade bir anlatımla yer vermiştir. Yaşayan efsane Maya Angelou’nun kitabı Türkçeye çevrilmiştir. Muhteşem bir üslupla yazılmış kitapta yazar kendi hayat hikâyesini bütün çıplaklığı ile kaleme almış, yaşadığı en özel anları anlatmıştır. Hikâyenin başında; Maya abisi ile birlikte anneannesinde yaşayan bir kızdır.Annesi tarafından anneannesine gönderilmiştir. Daha sonra işlerini düzelten annesi Mayanın ve kardeşinin yanına gelir ve hikâyenin bundan sonraki kısmı anlam kazanmaya başlar.

Annesine “anne “kelimesini bile söylemekte zorlanır Maya. Ama annesinin kararlığı, sevgisi, iletişimi, yardım severliği, güçlü kişiliği ve azmi ile yeniden hayata tutunurlar. Maya henüz ergenlik çağındayken anne olur. Garsonluk, şarkıcılık, dansçılık gibi birçok mesleği yapar. Aynı annesi gibi, kararlı, güçlü, ne istediğini bilen bir kadın olarak büyür. Artık birbirlerinden aldıkları bu güçle yollarına devam ederler. Hayatları boyunca her zaman kendileri gibi olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir