Ankara – Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitap Konusu ve İncelemesi

Yazarın kaleme almış olduğu Ankara adlı roman, hayali bir romandır. Bahsi geçen romanda yazarın bahsetmiş olduğu Ankara, aslında Türkiye’dir. Ankara kavramından yola çıkarak özlemini çektiği konu dile getirilmiştir.

Özet

Romanın özet hali şu şekildedir:

Ankara adlı romanda geçmekte olan olaylar toplamda 3 bölümden oluşacak şekilde anlatılmıştır. Üç bölümde de yazarın karşımıza çıkarmış olduğu Selma Hanım’ın yaşamı farklılıklar gösterir.

Romanın ana fikri de Selma Hanım üzerinden verilmiştir. Bahsedilen üç dönemde Selma Hanım’ın evlilikleri ve hayatı üç bölümde dile getirilmiştir.

Ana Fikir

Ana fikir olarak; Cumhuriyet için gerekli dönemlerde insanların kendi menfaatlerini değil, milletlerinin geleceğini ve istiklalini düşünmesi gerektiğini vurgulayan bir eserdir. Bu gibi dönemlerin ancak birlik ve beraberlik ile üstesinden gelinir.

Şahıslar ve Olaylar

Romanda geçmekte olan şahıslar ve olaylar:

Nazif Bey: Nazif Bey bir banka şefidir ve oldukça sessiz bir karakteri vardır.

Selma Hanım: Selma Hanım, her şeyden önce vatansever bir kişiliğe sahiptir. Vatan uğruna tüm fedakarlıkları göze alabilmektedir. İyi bir eğitim görmüş olan Selma Hanım’ın haksızlıklara karşı tahammülü yoktur.

Şeyh Emin: Eski kafalı denilen bağnaz bir tiptir. Yeniliklere karşı açık değildir. Ayrıca dindar bir kişiliğe sahiptir.

Yazar Hakkında Bilgi

Ankara adlı romanın yazarı olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu 27 Mart 1889 tarihinde Kahire’de dünyaya gelmiştir. Yazar, öğrenimine Manisa şehrinde başlamıştır ve ardından 1903 yılında da İzmir İdadisi’ne giriş yapmıştır. Bir süre sonra babasının ölüm haberini alan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, annesiyle birlikte Mısır’a geri dönmüştür ve ardından öğrenimini İskenderiye’de bulunmakta olan Fransız okulunda tamamlamıştır.

Ardından zaman geçtikten sonra 1908’de İstanbul Hukuk Mektebi’ni kazandı fakat bitirmedi. Bunun ardından 1 yıl sonra Fecr-i Ati topluluğuna katıldı. Kurtuluş Savaşı yıllarında İkdam gazetesine sunduğu yazılar ile Kurtuluş Savaşı’na destek verdi. Yazar hakkında bilgi oldukça geniş kapsamlıdır ve Edebiyat tarihine birçok katkısı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir