Anayurt Oteli

Yusuf Atılgan’ın ikinci romanı olan Anayurt Oteli tek bir karakter üzerinden, psikolojik bir durumun incelemesini sunar. Romanın başkarakteri olan Zebercet dış dünyayla asgari ilişkide bulunan bir karakterdir. Bu karakterin iç dünyasının incelenmesiyle ilerleyen roman “Gecikmeli Ankara treniyle gelen kadın” karakteri ile yaşadığı sarsıntılara yer verilir. Bu romanın güçlü anlatım özelliği MEB tarafından 100 Temel Eser arasına alınmasının en güçlü nedenidir. Gizemli bir hikâyeyi okuyucuya derinlemesine hissettirmeyi başaran Atılgan, yazdığı başarılı ikinci romanıyla ilgileri üzerinde toplamaya devam eder.

Yusuf Atılgan’ın Hayatı

Yusuf Atılgan 1921 yılında Manisa’da dünyaya gelir. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da tamamlayan Atılgan, liseyi okumak üzere Balıkesir’e gider. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okumaya başlar ve mezun olduktan sonra bir süre edebiyat öğretmeni olarak görev alır. Üniversite yıllarında Türkiye Komünist Partisinde faaliyet yürüttüğü gerekçesiyle yargılanır ve on ay hapis yatar. Hapisten çıktıktan sonra öğretmenlik mesleğinden men edildiği için görevine geri dönemez. Memleketi Manisa’ya dönerek çiftçilik yapmaya başlayan yazar bir süre sonra sıkılarak İstanbul’a geri döner. İstanbul’da bu süreçte redaktörlük, çevirmenlik ve danışmalık gibi çeşitli işlerde çalışır. İstanbul’da 1989 yılında kalp krizi nedeniyle hayata veda eder.

Yusuf Atılgan’ın Edebi Kişiliği

Ziya Atılgan ve Nevzat Çorum takma isimleriyle çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları çıkan yazar, daha çok yazdığı romanlarla tanınır. En tanınmış eserleri Anayurt Oteli ve Aylak Adam isimli kitaplarıdır. Yalnızlık temasını bu iki kitabında da baskın bir şekilde işleyen yazar, modern insanın topluma yabancılaşma sürecini işler.

Türk Edebiyatının en özgün karakterlerinden sayılan C ve Zebercet karakterleri okuyucular tarafından benimsenerek unutulmaz bir yer edinmiştir. Yusuf Atılgan’ın eserlerinde en çok izlediği taktik iç gözlemdir. Postmodern roman anlayışını benimseyen ilk yazarlardan biri olan Atılgan, işlediği psikolojik çözümlemeler ile okuyucuyu zorlamayı başarır.

Anayurt Oteli’nin Önemi

Anayurt Oteli isimli eseri için, Aylak Adam adlı romanından sonraki en iyi eseri denilebilir. Kitapta yer verdiği Zebercet isimli karakter de Türk edebiyatında yer etmiş karakterlerden biri olarak anılır.

Zebercet isimli karakteriyle Türk Edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Anayurt Oteli, Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam’dan sonra en iyi romanı olarak kabul edilir. Toplumsal yabancılaşmayı ve bireyin iç dünyasında yaşadığı psikolojik durumları inceleyen roman MEB tarafından 100 Temel Eser arasına girmeye layık görülerek başarısını ispatlar. Eser geleneksel ve batı harmanlı olarak kırılmalara yer vermesi açısından, edebiyata yeni bir soluk kattığı söylenebilecek bir nitelik taşımaktadır. Ancak romanın ünlenmesindeki asıl sebeplerden birisi de Ömer Kavur tarafından beyaz perdeye aktarılmasıdır. Sinema severler tarafından beğeniliyle karşılanan film, kitabın tanınmasına da yardımcı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir