Anamın Kitabı Kitap Özeti ve İncelemesi

Bugün yazımızda sizler için Anamın Kitabı isimli romanı inceliyoruz. Roman, Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından biri olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu’na aittir. Bir anı kitabı olan Anamın Kitabı, yazar tarafından 1957 yılında yayımlanmıştır. Anamın Kitabı romanında yazar, çocukluğundan bahseder. İnsanın alın yazısının çocukluğunda yazıldığı düşüncesinden hareket ederek, ‘’Karakter kaderdir.’’ düşüncesini kitabında ortaya koyar.

Kitabın Konusu

Kitabın konusu bir çocuğun çocukluk yıllarında geçirdiği acıların onu ve hayatını ne şekilde etkilediğidir. Yakup Kadri kendi çocukluk yıllarını anlatırken yaşadığı olayların karakterini nasıl etkilediğini anlatmaktadır.

Kitabın Özeti

Kitabın özeti şu şekildedir:

Yakup Kadri Manisa ve Aydın’da yaşayan Karaosmanoğulları sülalesine mensuptur. Babası Abdülkadir Bey Mısır’da İbrahim Paşa Konağında görev yaparken annesi İkbal Hanım ile evlenir. Çift bir süre sonra Kahire’ye taşınır. Yakup Kadri burada gözlerini hayata açar. Yakup Kadri 6 yaşına geldiğinde İbrahim Paşa’nın ölmesiyle, ailesiyle birlikte Manisa’ya göçerler. Yakup Kadri’nin babası çevresi tarafından sevilen, saygı duyulan, kibar bir adamdır. Fakat söz konusu eşi İkbal Hanım olunca pek de kibar olduğu söylenemez. Bu durum Yakup Kadri’yi üzmekte, babasının evin dışında olduğu kişiyle evin içinde büründüğü hali onu düşündürmektedir.

Dışarıda bir Osmanlı Beyefendisi olan babası eve gelip terliklerini giydiğinde huysuz ve huzursuz bir adama dönüşmektedir. Yakup Kadri’nin babası evdeki en ağır işleri bile eşi İkbal Hanıma yaptırmaktadır. Bir yandan bunları düşünen Yakup Kadri bir yandan da Mısır’daki günlerini hatırlayıp, özlem duymaktadır. Mısır’da hocasıyla Nil Nehrine, Mısır’ın kalabalık caddelerine yaptığı gezileri, babasıyla gittiği Özbekiye Bahçesini ve araba gezintilerini aklından çıkaramamaktadır. Yine böyle bir gezi esnasında babasının bir kadınla samimi oturuşu ve o akşam eve gelmeyişi de hatırındadır.

Mısırdaki bu güzel günlerden sonra Manisa’daki günleri onun için sıkıcı geçmektedir. Sabah uyku sersemi gittiği okulu onun için verimsiz ve sıkıcıdır. Onunla ilgilenmeyen öğretmeni ve eli sopalı müdür de onun okulu sıkıcı bulmasında etkendir. Üstelik okulunun pis olması ve bakımsızlığı nedeniyle annesinin hazırladığı yemekleri okulda yiyememektedir.

Ailesi Manisa’da itibar kaybı ve ekonomik sıkıntılar çekmeye başlar. Yakup Kadri evlerinin arkasındaki Manisa Dağından etkilenmekte sürekli oraya gitmek istemektedir. Bir gün arkadaşı Cemal ile birlikte gider fakat bulmayı beklediği hiçbir şeyi bulamaz.

Yakup Kadri’yi mutlu eden tek kişi ninesidir. Ninesi onlara geldiğinde onunla uyur ve ninesi gideceği zamanda bunu istemez, gitmemesi için huzursuzluk çıkarır. Evlerine haciz gelip, babasına inme inince annesinin akrabalarının ve dostlarının yanlarına sığınmak zorunda kalırlar.

Fakat Yakup Kadri öğrenmek istememiş ve öğrenmemiştir. Ramazan ayı yaklaşırken İstanbul’a gidip bu ayı orada geçirmeyi düşünürken babasının durumu daha da ağırlaşınca vazgeçmek durumunda kalmışlar. Babası bir süre sonra ölür.

Bu sırada gittiği okulda huy değiştirmeye başlar. Bir gün bir olayın üstüne ondan sorumlu kalfasını dövmüş. Kendinden büyük birini dövdüğü için güvenine kavuşmuştur. Bu olaydan sonra annesi onunla ilgilenmemeye o da annesinin ilgisini çekebilmek için sorunlar yaratmaya devam eder. Sonunda yaptığının uygun bir davranış olmadığını fark edip annesinden özür diler.

Kitabın Ana Düşüncesi

Kitabın ana düşüncesi bir çocuğun büyürken aile bireylerinin çocuğa davranışının ve çocuğa karşı tutumunun çocuğun karakterinde etkili olduğudur. Bu yüzden aile bireyleri buna her zaman dikkat etmelidir.

Kitabın Şahısları ve Olayları

Kitabın şahısları ve olayları:

Yakup Kadri: Çocukluğunda çektiği acılarla olgunlaşmış, sessiz sakin bir insandır.

Abdülkadir Bey: Çevresi tarafından sevilen fakat ailesine çok da iyi davranmayan babadır.

İkbal Hanım: Kibar ve güzel annedir. İnsanları ayırt etmeyerek sever ve olaylara mantığıyla bakar.

Afet Nine:  Yazarın çevresinde en sevdiği kişidir. Tüm sevgisini torununa vermiş şirin, neşeli bir kadındır.

Yazar Hakkında Bilgilendirme

Yakup Kadri’nin diğer eserlerini yazmadan önce yazar hakkında bilgilendirme yapalım. Yakup Kadri 1889 yılında Kahire’de doğdu.  21. yüzyılda edebiyatımızın büyük romancılarından biri haline geldi. Kurtuluş savaşı yıllarında Anadolu’da yaşadı. En verimli yazı hayatını emeklilik döneminde yaşadı. 13 Aralık 1974’de Ankara’da vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir